Aşk acısı nasıl geçer?

Aşk acısı nasıl geçer?

Her ne kadar unutulmadığı söylense de aşk acısının sonsuza kadar aynı şekilde ve şiddette devam etmediği tespit edildi.

Aşk acısı nasıl geçer?

Aşk acısının ölene kadar aynı şiddette devam etmesi durumunda insanoğlunun ayakta kalmasının mümkün olduğu belirtiliyor.

Uzmanlar, insanın yaratılış itibariyle bütün acı ve kederlerle baş edebilecek düzeyde bir donanıma sahip olduğunu, beyin tarafından yayınlanan sinyallerin de bu durumu kolaylaştırmaya programlı olduğunu belirtiyor.

“Ölene kadar unutmama”, “Sonsuz aşk” gibi ibareler her ne kadar edebiyatın vazgeçilmezlerinden olsa da er ya da geç aşk acısının şiddeti azalıyor ve insan normal hayatına dönerek yaşamını devam ettiriyor. Bu durum yaşamın seyri içinde olağan olsa da aşk acısını azaltmak için sizin de yapabilecekleriniz var.

Aşk acısını atlatmak için neler yapmalı?

İşte “Aşk acısı nasıl geçer?” sorusuna cevap arayan uzmanların tespit ettikleri ve aşk acısını azaltan yapılabilecekler listesi…

Fiziksel şikayetler normaldir

Özellikle bu dönemde karşılaştığınız mide bulantısı, iştah kapanması, uykusuzluk gibi fiziksel şikayetlerinizin normal olduğunu hatırlayın. Ruhunuzun ve bedeninizin yoğun stres altında kaldığı için yaşanan bu reaksiyonların normal olduğunu düşünmelisiniz.

Siz ne ilk ne de son kişisiniz

Aşk acısı çeken ve kalbi kırılan ne ilk ne de son kişisiniz. Bu durum, yüzyıllardır şarkılara, şiirlere, öykülere, filmlere konu olduğuna göre çok sık yaşanıyor demektir. Hatta bir nevi ‘delilik durumu’ olduğu da çoğunlukla vurgulanıyor. O halde yaşadıklarınız için kendinizi suçlamanın size bir yararı olmayacaktır. Acı çekiyorsanız bunun da insani ve normal bir duygu olduğunu, milyonlarca insanın aynı nedenden acı çektiğini fakat bir süre sonra bu acının kendiliğinden hafiflediğini ve en sonunda da geçtiğini hatırlayın.

Kendinize bir meşgale bulun

Dikkatinizi başka şeylere yönlendirebilmek için kendinizi meşgul edecek farklı şeylerle ilgilenmelisiniz. Dışarı çıkıp gezin, arkadaşlarınızla buluşun, farklı hobiler edinerek bunlara zaman ayırın.

Egzersiz yapın

İster yürüyüş, ister ip atlama, ister bisiklete binme fark etmez, yeter ki hareket edeceğiniz bir egzersiz programına dahil olun. Yoğun stres altında olduğunuzu hatırlayıp stresle baş etmenin en kolay ve faydalı yollarından birinin hareket etmek olduğunu unutmayın.

Hatırlatıcılardan uzak durun

Size herhangi bir nedenle onu hatırlatacak her türlü eylem ve eşyadan uzak durmalısınız. Bunun bir çeşit bağımlılıktan kurtulma süreci olduğunu düşünürsek, bırakmak istediğiniz sigaradan veya içkiden uzak kalmak bırakmanıza nasıl yardımcı olursa, aynı nedenlerden dolayı, ondan haber almamak da unutmanıza yardımcı olacaktır. Bu günden itibaren onu Facebook, Twitter vs. gibi yerlerde takip etmeyi, evinin önünde beklemeyi, eski mesajları okumayı, arkadaşlarınıza onun hakkında sorular sormayı bırakın. ‘Gözden uzak olan gönülden ırak olur’ sözü boşuna söylenmemiş.

Uykunuza dikkat edin

Aşk acısı yaşarken uykusuzluk en önemli problemlerden biridir. Diğer yandan uykusuz kaldıkça olaylara objektif bakabilme ve gerçekçi düşünebilme becerileriniz olumsuz etkilenir. Duygularınızı kontrol etmekte zorlanırsınız. Kısacası uykusuz kalmak bütün beyin fonksiyonlarınızı olumsuz etkiler. Bu nedenle uykusuz kalınan gecenin ardından hata yapma olasılığınız daha yüksek olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek