Az uyku fazla kilo nedeni

Az uyku fazla kilo nedeni

Az uyku uyuyan kadınların uyku düzeni sorunları yaşadığı ve bel bölgelerinde fazla yağlanma görüldüğü yapılan araştırmalarla ortaya çıktı.

Az uyku fazla kilo nedeni

Bozuk uyku düze ve sürekli kilo almanın nedeni az uykudan kaynaklanıyor olabilir. İsveçli bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde 7 ila 8 saatten daha az uyuyan kadınların bel bölgeleri daha fazla yağlanıyor.

Az uyku kadınlarda bel bölgesini yağlandırıyor

Uppsala Üniversitesi’nde Akciğer Hastalıkları uzmanı Dr. Jenny Theorell-Haglöw’un başında bulunduğu araştırma grubu, 50 yaş altındaki 6500 kadını incelemeye aldı. İnceleme sırasında kadınların sağlık problemleri konusunda bilgi alındı, ağırlıkları ve boyları ölçüldü. Araştırma sonucunda, 7 ila 8 saatten daha az uyuyan kadınların bel bölgelerinin daha fazla yağlandığı görüldü.

Fark 6 santime kadar çıkıyor

Araştırma sonuçlarını yorumlayan, Dr. Jenny Theorell-Haglöw günde 5 saat uyuyan bir kadının bel bölgesinin, 8 saat uyuyan bir kadına göre 6 santimetre daha kalın olduğunun tespit edildiğini söyledi.

7 ila 8 saatten daha az uyuyan kadınların bel bölgesi kalınlığının 89,8 santimetreye kadar çıktığının görüldüğünü kaydeden Dr. Haglöw, bunun da sağlık açısından büyük risk teşkil ettiğini, bel bölgesinde normal sınırların üzerinde yağlanma olanlarda diyabet ve kardiyovasküler hastalıkların görülme sıklığının daha fazla olduğunu hatırlattı.

Az uyuyanların bel bölgesinde neden yağlanma olduğuna dair birkaç açıklama olduğuna işaret eden Dr. Haglöw, birinci nedeninin kortizol ve büyüme hormonu salgı miktarının etkilenmesi, ikinci nedenin ise yemek yemeye daha fazla vakit harcanması olduğunu söyledi.

İsveçli doktorların araştırması Sleep Medicine dergisinde yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek