Bacak estetiği nedir, neden yapılır?

Uzmanlar, teknolojinin de etkisiyle her geçen gün artan bacak estetiğiyle ilgili gelişmeler hakkında önemli bilgiler verdi. Bacak estetiği özellikle bacaklarda meydana gelen estetik bozulmalar nedeniyle tercih ediliyor.

Bacak estetiğiyle ilgili gelişmeler teknolojinin de etkisiyle her geçen gün artıyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Dr. Coşkun Levent Taşçı, bacak estetiğinin ayrıntılarını anlattı.

Bacak ve diz estetiğine neden ihtiyaç duyuluyor?

Diz bölgesi; uyluk ve bacağın geçiş noktasındadır. Bu stratejik konumu nedeniyle diz, ayrı bir önem kazanıyor. Etek ya da kısa bir elbise giyildiği zaman merkezdeki konumu ve ayrıntıları ile bacak ön plana çıkıyor. Diz çevresi estetik kontürünü alttaki anatomi belirliyor.

Uyluk ve bacak kemiklerinde kasların yapıştığı çıkıntılı bölgeler var. Bu nedenle diz çevremizde dış bükey kavislerin olması normal… Ancak bölgedeki doku kalınlığı 2-3 santimetreyi geçiyorsa, diz estetiği bozuluyor.

Bacak bacak üstüne atıldığı zaman oluşan çekici tablo bozuluyor. Çünkü bu hareket, basınçla dizlerin iç yanlarındaki fazlalıkların görünmesine neden oluyor.

Bacakla ilgili estetik kusurlar nelerdir, anlatabilir misiniz?

Bacakla ilgili estetik kusurlar eğrilik, incelik ya da kalınlık ve kılcal damar sorunları olarak ön plana çıkıyor. Bacak silueti düzgün olsa da bölgedeki kılcal damarlar da, bacak estetiğini bozan yüzeysel sorunlar arasında sayılabiliyor.

Yaşı en çok gösteren yerlerden birinin de diz kapağı olduğu iddia ediliyor. Sizce bu doğru mu?

Kısmen katılıyorum. Diz kapağı üzeri bölgesi, uyluk olarak adlandırdığımız diz kapağından kasık bölgesine kadar olan bölgenin sarkmasını hemen gösteriyor. Diz kapağı üstü, sarkan dokuyla örtülmeye başlıyor ve bölgede deri katlanmaları oluşuyor. Tabii bu da yaşlılık demek

Diz kapağı ve bacak için yapılan estetik operasyonları anlatır mısınız?

Bacak estetiğinde; Slimlipo ile yağ alma işlemi, bacaklarında bölgesel yağ fazlalığı olan kişiler için uygundur. Bu işlem, hem yağları alıp hem de aynı zamanda cildi içten içe gerdiği için, bacak estetiğinde çok başarılı sonuçlar veriyor. Slimlipo’daki kullandığımız lazerler sadece yağ hücrelerine duyarlı ve dolayısıyla başka hücrelere zarar vermiyor.

Sırf yağ almadığımız ve germe işlemini yine lazerle yaptığımız için, bacak bölgesinde pürüzsüz bir cilt sağlayabiliyoruz. Üstelik 2 milimetrelik deliklerle diz üstü ve dizin yanındaki bölgelere girebiliyor ve tüm bölgeyi rahatlıkla tarayabiliyoruz. Dolayısıyla minik izlerle, çok etkili olan bu işlemi tamamlıyoruz.

Ameliyatlar ne kadar sürüyor? Ameliyat sonrası sosyal hayata hemen dönülebiliyor mu?

Diz çevresi estetiğinde işlem bir-iki saat sürüyor, işlemden sonra kişi, evine gidebiliyor. Sosyal hayattan herhangi bir çekilme söz konusu değil. İyileşme süreci normal yaşam süreci içinde devam ediyor. Bacak şekillendirme ise daha uzun bir işlemler bütünüdür. Günümüzdeki modern yaklaşımlarda iyileşme sürecinin yatarak geçirilmesi artık söz konusu değildir. Aktif iyileşme dediğimiz, yaşam içinde iyileşme hasta için çok daha önemlidir.

Ameliyatları tekrarlamak gerekebiliyor mu?

Bacak ve diz estetiğinde yağlar alınarak şekillendirme yapılırsa tekrarı gerekmez. Bedenimizdeki yağ hücrelerinin sayısı sabittir. Tekrar çoğalamazlar. Ancak deri kalitesi iyi olmayan kişilerde sonradan ufak tefek rötuş gerekebilir.

Bacak çarpıklıklarını düzeltmenin yolu var mı?

Bacaktaki kusurlar her zaman yağ fazlalığından oluşmaz. Bacak çarpıklıklarının altında yatan en önemli sorun; bacak kemiği eğrilikleridir. Bu durumlarda kamuflaj estetiği yapılır. Aşırı zayıflık görülen yerlere silikon implant yerleştirilerek bu sorun çözülür.

Baldır bölgesindeki kaslar çok fazla gelişmiş ise, alt bacak bölgesinde hantal ve kaba bir kalınlık oluşur. Botoksla kasın bazı bölgelerine enjeksiyonlar yaparak bu kalınlığı azaltmak mümkün.

“Bacak estetiği nedir, neden yapılır?” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek