Beyaz çayın faydaları

Beyaz çayın faydaları

Bitkisel çayların sağlığımıza etkileri hakkında birçok yazı yayınlanmış olsa da beyaz çayın faydaları hakkında çok fazla açıklayıcı bilgi bulunmuyor.

Beyaz çay nedir?

Beyaz çay; birçoğumuzun bildiği ve severek tükettiği siyah çayın tarladan toplanmasından sonra elde edilen tomurcukların buhara tutulduktan sonra kurutulması sonucu elde edilen çaydır.

Beyaz çay, hiçbir kimyasal işleme maruz kalmadığı için siyah çay ve yeşil çay ile karşılaştırıldığında faydaları ve kalitesi açısından oldukça üstündür. Bu çaya beyaz çay isminin verilmesinin nedeni, elde edildiği çayın tepe tomurcuklarındaki tüylerin beyaz olmasından dolayıdır.

Beyaz çay nerede yetişir?

Türkiye’de şimdiye kadar çok fazla talep olmamasının da etkisi olsa gerek üretilmeyen beyaz çay, ağırlıklı olarak Çin’in Fujian bölgesinde yetiştirilmektedir. Beyaz çay, yeşil çay veya siyah çay gibi soldurma, fırınlama, kurutma ve fermantasyon gibi işlemlerden geçmediğinden dolayı demlendiği zaman da renginde herhangi bir değişim gözlemlenmiyor.

Beyaz çayın faydaları nelerdir?

Yapılan araştırmalar, beyaz çayın da diğer bitkisel çaylar gibi birçok faydasının olduğunu ortaya çıkardı. İşte beyaz çayın bilinen faydalarından bazıları…

– Beyaz çayın içeriğinde diğer çaylara oranla daha fazla antioksidan bulunmaktadır. Bu sayede daha sıkı ve daha güzel görünen bir cilt için önemli bir yardımcıdır.

– Beyaz çay, bünyesinde bulundurduğu maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici özelliğe sahiptir. Ayrıca bu sayede kanserden koruduğu da tespit edilmiştir.

– Beyaz çayın içindeki kafein miktarı diğer çaylara göre daha azdır. Bu sayede kafeinin vücuda verdiği zararın az olmasını sağlar.

– Floroid açısından zengin olan beyaz çay, dişlerde plak ve çürük oluşumunu engeller.

– Hücre yenilemeyi destekleyici özelliği sayesinde cildin daha genç ve güzel görünmesine yardımcı olur. Ayrıca cildin dış etkenlere karşı daha dirençli ve kuvvetli olmasını sağlar. Ciltteki yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalara karşı geciktirici rol oynamaktadır. Cilt için çok etkili bir bitki olduğu söylenen beyaz çayın bu özelliğinden dolayı kozmetik alanında da çok sık kullanıldığı bilinmektedir.

– Yapılan araştırmalar, düzenli olarak beyaz çay tüketenlerde kemik erimesi hastalığının daha az görüldüğü tespit edilmiştir.

– Yağ üretimini baskılayıcı ve ortaya çıkan yağların yok olmasında da yardımcı olan beyaz çay bu sayede zayıflamak isteyenlerin kilo vermesine de yardımcı olur.

– Beyaz çayın virüs öldürücü özelliği de bilinmektedir.

– Beyaz çayın içerisinde bol miktarda K ve C vitamini bulunmaktadır.

– Tansiyon ve kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.

Beyaz çay tüketirken nelere dikkat edilmeli?

Beyaz çayın aşırı tüketilmesi durumlarında uykusuzluk, sinirlilik, çarpıntı ve baş ağrısı gibi birçok rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Hipoglisemi problemi olanların beyaz çay içmemeleri tavsiye edilir. Kansızlık (anemi) sorunu yaşayanların da beyaz çayı yemeklerden en az bir saat sonra tüketmeye özen göstermeleri gerekir. Ayrıca fazla çay tüketimi vücuttaki vitamin oranını azaltacağından dolayı çok fazla tüketilmemesi önerilir.

Beyaz çay nasıl tüketilir?

Beyaz çay demleyerek içilecekse çayın demleneceği suyun sıcaklığının 70-80 derece arasında olmasına dikkat edilmelidir. Çaya kaynamış su ilave edilip 6 dakika demlenmesi beklenmelidir. Beyaz çayın sallama çay şeklinde tüketilmesi durumunda ise kaynayan suyun içine atılan poşetin 1,5 dakika bekletilmesi yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek