Bitki çaylarıyla hastalıklardan korunun

Bitki çaylarıyla hastalıklardan korunun

Bitki çaylarının birçok yararının yanında hastalıklara karşı koruyucu özelliklerinin de oldukları biliniyor. Uzmanlar, hangi bitki çayının hangi hastalığa iyi geldiğini açıkladı.

Günümüzde tamamlayıcı ve alternatif tedavilere duyulan ilgi her geçen gün artıyor. Tedavi edilemeyen sağlık sorunu olan hastalar; hipertansiyon, uykusuzluk, kas krampları gibi bazı semptomları gidermek için doğal çareler olarak düşündükleri bitkisel ürünlere başvuruyorlar.

Diyetisyen Mehtap Ersin Bayrak, bitki çaylarının hastalıklara karşı koruyucu olduklarını dile getirdi ve hangi bitki çayının hangi hastalığa iyi geldiğini açıkladı.

Hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi geliyor? İşte cevaplar…

Kantaron çayının iyi geldiği hastalıklar

Orta şiddetteki depresyona karşı faydalıdır. Özellikle menopozda görülen bitkinlik, endişe ve sıkıntıları giderici olarak kullanılır. Yatıştırıcı, sakinleştirici özelliğe sahiptir.

Anason çayının iyi geldiği hastalıklar

Mide ve bağırsak gazlarını giderir, hazmı kolaylaştırır. Adet kanamalarının düzenli olmasını sağlar. Anne sütünü arttırır. Sakinleştirici etkisiyle sinirleri yatıştırır, uykusuzluğu önler. Kan dolaşımın düzenli olmasını sağlar ve migren ağrılarını hafifletir.

Ihlamur çayının iyi geldiği hastalıklar

Kan dolaşımını düzenleyen ıhlamur çiçeğinin yatıştırıcı özelliği vardır. Öksürüklerde bağışıklık sisteminizi güçlendirerek, grip ve soğuk algınlığına karşı sizi korur. Göğüs yumuşatıcı rahatlatıcı, balgam söktürücü ve terletici etkilere sahiptir. Ihlamurun ödem çözücü etkisi olduğundan, böbreklerinizi yormadan, vücudunuzda biriken ödemi indirir.

Limon çayının iyi geldiği hastalıklar

A, B, C ve D vitaminlerini içerir. Soğuk algınlığında, mide bulantısı ve hazımsızlık şikayetlerinde rahatlıkla kullanılabilir. Tansiyonu düşürür, sinir sistemini yatıştırır.

Melissa çayının iyi geldiği hastalıklar

Yapraklar sakinleştirici, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilere sahiptir. Huzursuzluk ve sıkıntıları giderir. Baş dönmesi ve kulak çınlaması gibi şikayetleri azaltır. Hazımsızlık, baş ağrısı ve migrende de faydalıdır.

Papatya çayının iyi geldiği hastalıklar

Boğaz, solunum yolu, mide ve bağırsak iltihap ve ağrılarını gidermede faydalı olan son derece yumuşak bir çaydır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda gaz söktürücü olarak kullanılır.

Rezene çayının iyi geldiği hastalıklar

Mide ve barsak hareketlerini artırır. Uçucu yağı, düz kaslarda meydana gelen spazmları giderici olarak kullanılır. Bronş mukozası üzerindeki salgıları artırmada ve iltihap gidermede etkilidir. Gaz söktürücü ve süt artırıcıdır.

Yeşil çayın iyi geldiği hastalıklar

Yeşil çay, bağışıklık sistemini güçlendirir, direnç artırır. Sakinleştirici etkisiyle sinirleri yatıştırır.

Zencefil çayının iyi geldiği hastalıklar

Nefes darlığı, astım, bronşit gibi soğuk algınlıklarına iyi gelir. Gevşetici, sakinleştirici ve terleticidir.

Nane çayının iyi geldiği hastalıklar

Mide-barsak spazmını azaltır, gaz söktürür, hazımsızlığa ve bulantıya iyi gelir. Migren, uykusuzluk ve baş dönmesine faydası olabilir. Nefes almayı kolaylaştırıcı etkisi nedeniyle astım, grip, bronşit ve öksürük için yararlıdır. Heyecan ve korkuyu yatıştırır, sinirleri gevşetir. Ancak nanenin, çay gibi kaynatılarak sıklıkla tüketilmesi durumunda gebeliğin gelişimini olumsuz etkilediği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek