Bitkilerle güzelleşin

Doğanın bize sunduğu birçok bitki, içerdikleri doğal maddeler nedeniyle kusursuz, bakımlı ve güzel bir cilde kavuşmanızı sağlıyor. Uzmanlar, sivilcelere yeşil yapraklı bitkilerin, kırışıklığa ise orman meyvelerinin iyi geldiğini söylüyor.

Bakım yaptırmak için güzellik merkezine değil doğru manava gitmeniz gerekiyor. Çünkü sebze ve meyveler, özlerindeki vitaminler sayesinde güzelliğinize güzellik katıyor.

Yaz ve kış tüm mevsimlerde güzelleşmek isteyen bayanlara doğal gıdaları tavsiye eden uzmanlar, sivilcelere yeşil yapraklı bitkilerin, cilt kuruluğuna zeytinyağı ve kırışıklıklara ise ahududu ve böğürtlen gibi orman meyvelerinin iyi geldiğini belirtiyor.

Uzmanlar, pürüzsüz bir cilde sahip olmak isteyenlerin, leke, akne ve kırışıklıklardan kurtulması için ihtiyaç duyduğu besinleri şöyle açıklıyor…

Yeşil yapraklı bitkiler

Sivilceye iyi geldiği tespit edilen, ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı bitkiler bol miktarda antioksidan içeriyor. Bitkilerin bir kısmında bol miktarda demir bulunuyor.

Yeterince demir almayan kadınların suratlarında koyu renkli halkalar belirir. Yeşil yapraklı bitkilerde bulunan minerallerden birisi de çinkodur.

İsveç’te sorunlu cilde sahip kadınlar üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, diyetlerine çinko eklendiğinde, 3 ayda yüzde 85’lik bir iyileşme olduğu tespit edildi.

Çinko aynı zamanda hasarlı kolajenin kırılıp yeni kolajen üretilmesini de sağlıyor. Böylece yüzünüzdeki kırışıklıklar kendi kendisini onarabiliyor.

Yulaf: Toksinlerin dışarı atılmasını sağlayan yulafın ağır ağır pişerek hazırlanması gerekir. Yulafın içerdiği lifler, vücut tarafından toksinleri filtre etmekte kullanılır. Ayrıca B vitaminleri açısından da son derece zengindir.

Soya: Sivilceyi önleyen soya, hangi formda olursa olsun tam bir cilt kurtarıcısıdır. İçerdiği östrojene benzeyen kimyasallar nedeniyle, akne oluşumunun önüne geçebilir. Ayrıca soyada, yeni hücre oluşumuna yardımcı olan ve cildi nemli tutan E vitamininden de bol miktarda bulunur.

Havuç: Kırışıklığa iyi gelir. İçeriğindeki beta karoten kuru cilt için bire birdir. Bu madde, kayısı ve tatlı patates gibi diğer turuncu renkli sebze ve meyvelerde de bulunur.

Akneye karşı brokoli

Brokoli: Cildi esnek tutan brokoli, A ve C vitaminleri gibi antioksidanlar açısından çok zengindir. Kansere karşı etkili olan kimyasallar da içerir. C vitamini, cildi esnekleştirir ve morarma ve çürümelerin önüne geçer. A vitamini ise direnci artırarak aknenin önüne geçer.

Orman mucizesi

Zeytinyağı: Pürüzsüz bir cilt sağlıyor. Eğer kuru cilt probleminiz varsa, günde bir çorba kaşığı zeytinyağı sizin için idealdir. Eğer probleminiz tıkanmış gözeneklerse, o zaman zeytinyağındaki yağ asitleri bunların temizlenmesine yardımcı olur.

Orman meyvaları: Dut, böğürtlen, ahududu, çilek gibi orman meyveleri kırışıklıklara iyi gelir. Bir avuç çilekte bulunan C vitamini, günlük ihtiyacınız olan kolajeni tekrar üretmeye yetecek miktardadır.

Donuk renkli cilde kavun

Somon balığı: Omega-3 yağ asitlerini içerir. Ciltteki ince çizgilerin derinleşmesini önler. Eğer deniz ürünlerinden hoşlanmıyorsanız, o zaman alacağınız 2 bin mg’lık balık yağı takviyesi de 115 gramlık somonun yerini tutar. Ya da ketentohumu yağı ve fındık kullanabilirsiniz.

Kavun: Pul pul dökülmeyi önler. Cildinizin rengi donuksa, günde birkaç dilim kavun yemek size iyi gelecektir. Ayrıca dirsek bölgesindeki deri sertleşme ve kurumaları için de faydalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek