Bitkilerle migren tedavisi

Bitkilerle migren tedavisi

Bio-elektriksel bir hastalık olan migren hastalığının ortadan kaldırılabilmesi için yapılan bitkilerle migren tedavisi çoğu zaman sonuç vermemektedir.

Bitkilerle migren tedavisi

Migren bio-elektriksel bir hastalıktır. Bu hastalıkta tam bir kontrol sağlamak için bedendeki otonom sinir sistemindeki bio-elektriksel bozukluklar (bozucu alanlar) düzeltilmelidir. Böylesine bir tedavi için nöral terapi ve diş-çene kompleksine yönelik çalışmalar gerekir.

Migren tedavisinde kullanılan bitkiler

İlaç, bitki vb. madde alımları bio-elektriksel sistemi düzeltmez, etkiler. Bu etkilenmeler de atak sıklığının azalmasına katkı da bulunabilir. Bu tedaviler koruyucu yani atak sıklığını azaltıcı tedaviler olarak adlandırılabilir.

Migrende koruyucu tedavi

Proflaktik (sıklığı azaltıcı, koruyucu) tedavi olarak migrende kullanılan ilaçlar ya hücrenin elektriksel kontrolünü sağlamaya çalışır (epilepsi ilaçları) ya da otonom sinir sisteminin bir parçası olan damarlar üzerine etkilidir. Ayrıca ağrı algı mekanizması üzerinden etkili (anti-depresanlar) olanlar da vardır.

Tüm bu tedavilerde kısa vadede olumlu çözümler alınmakla birlikte uzun yıllara yayılarak bakıldığında migrenin seyrinde anlamlı değişim gözlenmemektedir.

Bitki çayları ile migren tedavi edilebilir mi?

Bitki çayları ve bazı bitkisel kürlerde de benzer deneyimleri hastalarımdan dinledim (Bu konuda bilimsel çalışmalar olmadığı için). İlaç kullanımı kadar yaygın olmadığından veri aldığım hasta sayısı binleri aşmamakla birlikte başvuran hastalarımdan farklı bilgiler aldım. Özellikle biberiye çayını düzenli içenlerin bir bölümü hiç fayda etmediğini söylese de sıklığın azaldığını söyleyenler de vardır. Bu yorumları değerlendirirken çok faydalananın bana tedaviye gelmeyeceğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Benim üzerinde durduğum nokta migren bio-elektriksel bir bozukluk olduğu için bitkilerin doğrudan iyileştirici etkisinin sınırlı olabileceğidir. Uzun süre sonrasında migren tablosu halen olumlu devam edebilir mi? Ayrıca homeopati öğretisi bir bitkinin uzun süreli alımının olumsuz etkileri ve o bitkiye ait hastalık semptomlarının ortaya çıkabileceği yönündedir.

Bu bilgiler ışığında internette çok fazla reklamları olsa da migren tedavisinde bitkilerin yoğun kullanılmasını öneremiyorum. Bitki olduğu için zararsızdır diye düşünmeyin.

Nörolog Dr. Emel Gökmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek