Boyun ağrısı, nedenleri ve tedavisi

Boynu ağrıyan kişilerde; ağrının sebebi, başlama yeri, yayılması, şiddeti, süresi, gece-gündüz ve mevsimlerle ilişkisi, ağrıya eşlik eden şikâyetler gibi her detay, uzman tarafından incelenmelidir.

Boyunda ağrılara yol açan çok sayıda neden olduğunu söyleyen Prof. Dr. Turgut Göksoy, bunların neler olduğunu anlattı.

Travmatik boyun ağrıları

Trafik kazaları: Araç içindeyken çarpışmalar sonucu gelişir.

Spor yaralanmaları: Sportif faaliyetler sırasında çok kez boyuna isabet eden yaralanmalarla ağrılar oluşur.

Endüstriyel kazalar: İş kazalarında boynun olaya katılması halinde, geçici veya kalıcı boyun ağrılarına yol açabilecek çeşitli sorunlar ortaya çıkabilecektir.

Omurgalarda yıpranmalara bağlı boyun ağrıları

Boyun omurgalarında en hareketli olanları 4’üncü ile 6’ncı omurlar arasıdır. Bu yüzden en fazla bu omurlar arasında 40’lı yaşlardan sonra yıpranma belirtileri başlar. İlk bozukluklar omurgalar arasındaki disklerde görülür.

Risk grupları

Yine boyunda bulunan diğer eklemler, tıpkı vücudun diğer eklemlerindeki kireçlenmelere benzer şekilde çeşitli derecelerde yıpranmalar gösterebilir. Şüphesiz bazı meslek grupları ve boynumuzun yanlış kullanılması, bu yıpranmayı hızlandırabilecektir.

Uzun yol şoförleri, başını yukarıda tutarak çalışmak zorunda kalan boyacılar, yere çömelerek çalışan seramikçiler, masa başında ve bilgisayar karşısında devamlı durmak zorunda kalan meslek grupları boyun ağrıları açısından yüksek risk taşımaktadır.

Rakiple yapılan spor türlerinde faaliyet gösteren sporcular ve geçmişte trafik kazası geçiren kişiler de bu riski paylaşmaktadır.

Fıtıklara bağlı boyun ağrıları

Boyun omurgaları arasında bulunan disklerde bazı şartlarda fıtıklar oluşabilir. Burada ağrı sadece boyunda değil, bazen kürek kemiği üzerinde yoğunlaşabilir.

Boyunda olan ağrı kola yayılma eğilimindedir. Bölgenin anatomik yapısı nedeniyle, fıtıklar belde olduğu kadar sık değildir. Boyun fıtığına omurlar üzerine gelen aşırı zorlanmalar yol açabileceği gibi, bazen bu denli bir zorlanma olması gerekmeyebilir.

Erken teşhis önemli

Fıtık yüzde 70 oranında 5’inci ve 6’ncı omurlar arasında ortaya çıkar. Belirti olarak öksürme ve ıkınmada ağrı artışı (Valsalva testi), başın tepesinden aşağı doğru basmakla boyunda ağrı oluşması (kompresyon testi), bu ağrının baş yukarı doğru çene tutularak kaldırılmasında azalması (distraksiyon testi) tipiktir.

Fıtığın şiddetine göre refleksler kaybolabilir, uyuşukluklar belirgin, adale güçleri azalmış veya kol çevresi zayıflamış olabilir. Erken tanı sonucu başlanacak tedavi ile çok kez ameliyata gerek kalmadan başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Strese bağlı boyun ağrıları

Yoğun stres altında yaşayanlarda, bunun bedelini çok kez vücuttaki bazı organlarla beraber boyun omurgası da ödemektedir.

Mide, bağırsaklar, başta sırt olmak üzere tüm adaleler, bacaklar da bu stresten nasibini almaktadır. Devamlı sinirli ve gergin olan bu gibi insanlarda boyun ağrıları bir yerleşirse artık vücudu kolayca terk etmezler.

Aynı anda birden fazla iş yapan, bu sırada yanlış duruş pozisyonları içerisinde olan ve bir türlü boyun ve çevresi adaleleri gerektiği gibi gevşetemeyen insanların “boyun adalelerinde gerginlik” hastalığına yakalanması işten bile değildir.

Araba kullanırken önlem alınmaması, ani sıcak ortamdan soğuk ortamlara geçişler yapılması, sorunu daha da artırabilmektedir.

Yanlış duruşa (postür) bağlı boyun ağrıları

Çoğumuz; karın ve bel kaslarımızın zayıflığı nedeniyle özellikle ayakta dururken veya otururken kendimizi olduğu gibi gevşek bırakmamız sonucu kötü bir duruş sergileriz.

Önlem alınabilir

Bu kötü duruşun göstergesi olarak beldeki kavis artmış, karnımız öne doğru çıkmış, omuzlar aşağıya çökmüştür. Bunun sonucu sırtımızda giderek artan bir “kamburluk” gelişir.

Başlangıçta istediğimizde düzeltebileceğimiz bu kamburluk, uzun yıllar sonucu artık eski haline dönemeyen kalıcı bir şekle dönüşür. Bu nedenle duruşumuzu doğru tutmaya daha gençlik yıllarında başlamamız gerekmektedir.

Ders çalışırken masaya aşırı derece eğilen, bu sırada boynunu ideal konumda tutmayı beceremeyen gençler, geleceğin boyun ağrılı hastalarından olmaya adaydır.

“Boyun ağrısı, nedenleri ve tedavisi” için bir cevap

  1. boyun ağrım var koluma cok vuruyor ve cok nsidetlş cok canım yanıyor iyi günler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek