Cilt hastalıklarını ciddiye alın

Cilt hastalıklarını ciddiye alın

Vücudumuzda görülen kızarıklık, kaşıntı, saç dökülmesi gibi birçok rahatsızlık hiç de tahmin edemeyeceğimiz ciddi hastalıkların belirtileri olabilir.

Cilt hastalıklarını ciddiye alın

Vücutta meydana gelen ve sebepsiz yere zannettiğimiz kızarıkların, kaşıntının, saç dökülmesinin ve sıklıkla görülebilen daha pek çok rahatsızlığın altında ciddiye alınması gereken hastalıklar yatabilir. Uzmanlar, bu belirtilerin ciddiye alınarak çok geç olmadan nedenlerinin tespit edilmesi gerektiği tavsiyesinde bulunuyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Buket Pençe, çoğunlukla ciltte görülen anormal durumlarla kendilerini belli eden dermatolojik rahatsızların teşhisi için bazı testlerin yapılması gerektiğini vurguluyor.

Tüm vücutta hissedilen kaşıntı

Tüm vücutta hissedilen kaşıntının nedeni nedir?
Kaşıntının ne kadar süredir ve daha çok hangi bölgelerde olduğunun teşhis için önemi bulunmaktadır. Ancak yine de genel olarak bu nedenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Karaciğer hastalıkları
 • Böbrek yetmezliği
 • Guatr
 • Bağırsak parazitleri
 • Bazı parazitleri
 • Bazı kan hastalıkları (anemi, polisitemi)
 • Bazı kanserler (lösemi, lenfoma)
 • Multipl skleroz
 • Bazı psikiyatrik hastalılar
 • Deri kuruluğu

Deride oluşan kızarıklıklar

Deride oluşan kızarıklıkların sebebi nasıl anlaşılır? Vücudumuzun neye alerjisi olduğunu nasıl anlarız?
Kızartı ve kaşıntılar kısa süredir varsa, en önemli neden alınan ilaçlar ve yenilen bazı yiyecekler olmalıdır. Diğer gördüğümüz nedenler ise çeşitli enfeksiyonlar, stres, lenfoma ve lösemi gibi kanserler, parazitler ve alkol alımıdır. Bazı testlerle, nedenin alerjik reaksiyon olduğu kesinleştikten sonra neye karşı alerji olunulduğu deri testleri ile belirlenebilir.

Saç dökülmesi

Saç dökülmesinin nedenleri nelerdir?
Saça uygulanan travmalar (sürekli sıkı bağlama, çok sık sıcak fön, boya, perma) gebelik ve sonrası, hormonal sorunlar, guatr, anemi, ateşli hastalıklar, bazı ilaçlar, yanlış diyet uygulamaları, ameliyatlardan sonra, stres, bazı ramotolojik hastalıklar(SLE, dermatomyozit), kanser hastalıkları, böbrek diyalizi, A vitamini fazlalığı, normali günde ortalama 100 tel olan saç dökülmesini artıran nedenlerdir.

Akne ve izlerin tedavisi

Akne ve izlerin tedavisi hakkında bilgi verir misiniz?
Akne tedavisi, hastalığın şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Hafif aknede siyah ve beyaz noktalar(açık ve kapalı komedonlar) bulunmaktadır. Tedavisinde temizlik(özel sabunlarla), salisilik asit, retionik asit, azelaik asit, benzoil peroksit, glikolik asit kullanılmaktadır. Orta şiddette aknede iltihaplanmalar da gözlenmektedir. Tedaviye dıştan veya sistemik antibiyotikler eklenmektedir. Şiddetli aknede nodüller ve kistler de bulunmaktadır. Tedavide sistemik retionik asit (roaccutane) kullanılmaktadır. Zamanında ve doğru tedavi izleri büyük ölçüde engellemektedir. Ancak yine de kırmızı, kahverengi lekeler ve çukurluklar şeklinde oluşabilen izler için leke lazeri ve değişik derinliklerde peeling(soyma) uygulanabilmektedir.

Ayaklarda oluşan mantarın (soyulma, kaşınma, bazen sulanma) kesin tedavisi var mıdır?
Ayaklarda görülen mantarın kesin tedavisi için dikkat edilmesi gereken koşullar şunlardır:

 • Uygulanan tedaviye en az 4 hafta(1 ay) devam edilmesi
 • Tırnaklarda mantar varsa onların tedavi edilmesi
 • Derinin kuru tutulmasına(özellikle parmak aralarının) özen gösterilmesi
 • Başkalarının terlik, ayakkabı, havlu, tırnak makası ve törpüsünün kullanılmaması
 • Toplu kullanılan yerlerde(havuz, deniz kenarı, duş, sauna, otel odaları gibi) çıplak ayakla gezilmemesi
 • Terlik, çorap, ayakkabıların dezenfekte edilmesi

Benlerin hangilerinin alınması, hangilerinin alınmaması gerekir?
Tüm benler doktor uygun görünce çıkartılabilir. Bu konuda dikkat edilmese gereken konu, çıkartılması gereken benin gecikmeden çıkartılmasıdır. Gecikmelerin engellenmesi de ancak yeni oluşan benlerin ve eski benlerde olan tüm değişikliklerin farkında olmak ve bunları bir dermatoloji uzmanına muayene ettirmekle mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek