Çocuklarda yaz ishali

Çocuklarda yaz ishali

Çocuklarda yaz ishali vakalarının görülmesinde artış olduğunu belirten uzmanlar, ebeveynleri ishal kesici ilaçların kullanımına karşı uyardı.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İsmail Bektaş, yaz aylarında çocuklarda sıkça ishal vakalarının görüldüğünü belirterek, ishal kesici ilaçların kullanılmasının doğru olmadığını, içinde şeker ve tuz içeren sıvı takviyesi yapılmasının uygun olduğunu söyledi.

Dr. İsmail Bektaş, yaz aylarında çocuklarda sıkça görülen ishal ile ilgili anne ve babaları uyardı.

Çocuklarda yaz ishaline ek belirtiler

Genellikle virüslere bağılı olarak gelişen ishallerin ani başladığını belirten Uzm. Dr. Bektaş, “İshale ek olarak karın ağrısı, iştahsızlık, kusma ve hafif ateş görülebilir. Bu tür ishaller 3-6 gün içinde kendiliğinden düzelir.” şeklinde konuştu.

Antibiyotikler virüsleri öldürmez

Bektaş, “Antibiyotikler virüsleri öldürmediğinden ishal vakalarının çoğunda antibiyotik kullanmaya ihtiyaç yoktur. Genel olarak şiddetli ishali olan, kanlı ishal yapan ve yüksek ateşi olan çocukların ishalleri daha önemlidir. Bu gibi durumlarda en kısa sürede çocuk doktora götürülmelidir. Bu tür ishal vakalarında ise antibiyotik kullanımı gerekebilir.” dedi.

İshal kesici ilaca gerek yok

Genel olarak ishalli çocuklara herhangi bir ishal kesici ilacın verilmesine gerek olmadığını söyleyen Uzm. Dr. Bektaş, “Bu ilaçların ishallerin kesilmesine katkısı olmadığı gibi, bazen vücutta başka sağlık sorunlarına da neden olabilir. İshali olan çocuklar dışkı yoluyla su ve elektrolit kaybederler. İshaldeki en büyük tehlike sıvı kaybıdır. Bu dönemde çocuğa içinde şeker ve tuz içeren sıvı takviyesi yapılması uygundur. Beslenmeye de mutlaka dikkat edilmesi gerekir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek