D vitamini ile meme kanseri engellenebilecek

İngiltere’de yapılan bir araştırma sonucunda yükselen D vitamini seviyelerinin, meme kanserini engellemeye yardımcı olabileceği konusunda bulguların elde edildiğin bildirildi.

Birmingham Üniversitesi ve Londra’daki St. George’s Hastanesi’nden doktorlar, meme dokusundaki bir enzimin D vitaminini aktif hale geçirdiğini belirledi.

Meme tümörlerindeki enzim seviyelerinin yüksek olması, vitaminin kanserin yayılmasını önlemeye çalışması için üretilmiş olduğunu öne sürüyor. Araştırma, İngiliz Endokrin Toplumları’nın bir toplantısında sunuldu.

Önceleri, anti-kanser faktörü, D vitaminin aktif formu olan calcitriolün’ün, sadece böbrekte bulunduğu düşünülüyordu.

Araştırmacılar, doğal kanserle savaş faktörünün, tümöre karşı memenin doğal bağışıklık tepkisinin bir parçası olduğunu düşünüyorlar ve İngiltere’de meme kanseri oranlarının artmasının, vücutlarında daha az D vitamini bulunmasıyla bir ilişkisi olduğunu öne sürüyorlar.

Güneş ışığına maruz kalma, D vitamini almanın en büyük kaynağı olduğundan nüfusa ilişkin çalışmalar daha önceleri yüksek vitamin seviyelerinin Akdeniz gibi sıcak iklimlerde meme kanseri tekerrür oranının daha düşük görülmesine bir etkisi olabileceğini ortaya koymuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek