Denize yalnız girmeyin

Denize yalnız girmeyin

Sıcaklıkların oldukça yüksek olduğu şu günlerde tatil için sahil bölgelerine girenlerin denize yalnız girmeme uyarısı yapılıyor.

Denize yalnız girmek tehlikeli

Deniz mevsiminin yazın sıcaklıkların en yüksek düzeyde olduğu zamana denk gelmesi, denize girmek isteyenlerin dikkatli olmasını gerektiriyor.

Yaz tatilini sıcak havalarda sahillere akın ederek değerlendirenlerin denize girme konusunda dikkatli olmaları, özellikle herhangi bir kalp problemi bulunan hastaların yanlarında birileri olmadan denize girmemeleri gerekiyor.

Sıcak yaz günlerinin en büyük özelliği yükselen sıcaklık düzeyleri ile birlikte nem seviyesinin de artış göstermesidir. Sıcaklarla birleşen yüksek nem oranları ise tansiyon ve kalp hastaları için ölümcül sonuçlar doğurabilir. Normal şartlarda sağlıklı bir insan için 120/80 olan tansiyon değeri, özellikle 50 yaş ve üzeri kişilerin yarısında daha da yükseliyor.

Kalp ilaçlarının dozu doktora danışılmalı

Tansiyon ve kalp hastalığı bulunanların, sıcak yaz aylarında tatile gitmeleri halinde, kalp/damar hastalıkları için kullandıkları ilaçların dozlarını doktorlarına danışmaları tavsiye ediliyor. Bununla birlikte stent takılmış, by-pass geçirmiş veya da kalp kapağı değişimi yaşamış kalp hastalarının denize yalnız girmelerinde ciddi sağlık riskleri ve sakıncalar var.

Öğlen güneşte kalmayın

12:00 ile 16:00 saatleri arasında güneş ışınları en dik ve en sert düzeyde olduğundan bu saatlerde güneşle direkt temas halinde bulunmamaya ve yemek yedikten hemen sonra tok karnına denize girip yüzmemeye dikkat edilmesi gerekiyor.

Yaz sıcaklarında tatile giden 50 yaş üzeri tansiyon hastalarının da öğle saatlerinde güneş altında kalmamaya özen göstermeleri tavsiye ediliyor. Sıcaklığın yüksek olduğu saatlerde güneşe çıkıldığı taktirde damarlar olması gerekenden daha fazla genişlemekte bu da tansiyon ilaçlarını alıp güneşe çıkan hastalar için hayati tehlike oluşturmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek