Diş çekiminden sonra gelen ağrılara öneriler

Ağız ve diş sağlığının pek de önemsenmediği ülkemizde diş çektirmek birçok insanın korkulu rüyası haline gelmiş bir tedavidir. Oysa diş çekimi yapılırken ve sonrasında hasta için faydalı olabilecek bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Diş çekimi sonrasında yapılacaklar

– Hekiminizin yanından ayrıldıktan sonra, gaz tamponu ısırarak yerinde tutunuz. Kanama var ise ikinci tamponu da çekim yerine uygulayabilirsiniz.

– Çekimi takiben 4-6 saat kadar sızıntı halinde kanama meydana gelebilir.

– Çekimden sonra mümkünse başınız yüksekte olmak kaydıyla yatınız.

– Çekimi takiben yaklaşık 2 saat kadar herhangi bir şey yemeyiniz. Sıcak yiyeceklerden kaçınınız.

– Alkol ve kanamayı arttırabilecek olan ilaçları kullanmayınız.

– Eğer herhangi bir sorun olur ise (ağrı, fazla ve uzun süre kanama) dişhekiminize başvurunuz.

– Diş çekiminden sonra oluşan hafif kanamalar normaldir. Şiddetli kanama varsa hemen diş hekiminize ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

– Sızıntı şeklinde kanama varsa çekim yeri üzerine konulan gazlı bez basınç uygulayarak yarım saat tutulursa kanama duracaktır.

– Eğer kanama hala devam ederse en uygun olanı dişhekiminize başvurmanızdır. Bu mümkün değil ise bir çay poşetini suda ıslattıktan sonra gazlı beze sarınız ve çekim yerine basınçla uygulayınız. Çay yaprağı içerisinde bulunan kanın pıhtılaşmasına yardımcı mineraller sayesinde yarım saat içerisinde kanama duracaktır. Eğer sonuç alınmaz ise diş hekiminiz ya da en yakın sağlık merkezine başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek