Dış kulak yolu iltihaplarından korunma yöntemleri

Dış kulak yolu iltihaplarından korunma yöntemleri

Uzmanlar, yaz mevsimi boyunca sıklıkla karşılaşılan dış kulak yolu iltihaplarından korunma yöntemleri hakkında önemli bilgiler verdi.

Kavurucu yaz sıcaklarında rahatlamanın yolu olan havuza ve denize girmek, her ne kadar yararlı olsa da dikkat edilmediği takdirde kulakları dış kulak yolu iltihaplarına karşı savunmasız bırakabiliyor.

Dış kulak yolu iltihaplarının nedenleri

Kulağa giren su ve sonrasında oluşan nemli ortam kulaklarda enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Enfeksiyon sonucunda da kulaklarda kaşıntı, şişme, akıntı, kulakta tıkanma, duymada azalma ve şiddetli ağrı gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Dış kulak yolu iltihaplarından korunma yöntemleri

Alacağınız birkaç küçük önlem, kulak sağlığınızı koruyarak yaz aylarını keyifle geçirmenizi sağlayacaktır.

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Hasan Yılmaz, yaz mevsiminde sıkça karşılaşılan dış kulak yolu iltihaplarından korunma yöntemlerini anlattı.

Deniz ve havuz enfeksiyona neden oluyor

Yaz ayları ile birlikte dış kulak yolu iltihabı (otitis eksterna) sıklığı belirgin artış gösterir. Bu artışın nedeni sık duş alma, sık denize ve havuza girmektir. Dış kulak yolunun rahat havalanamayan dar yapısı, ıslanınca tam kuruyamayıp nemli kalmasına yol açar. Eğer kişi sürekli neme maruz kalırsa, kolaylıkla enfeksiyonlara yakalanabilir. Özellikle yüzücülerde ve doğuştan dış kulak yolu dar olanlarda bu duruma daha sık rastlanır. Kulak kanalında kalan su nedeniyle bakteriler kanalda hızla üremeye başlar ve enfeksiyona neden olur.

Enfeksiyon şiddetlenmeden uzmana başvurulmalı

Erken belirti olarak kulakta hafif bir kaşıntı olur, saatler içinde de dış kulak yolunda şişme, akıntı, tıkanma, duymada azalma ve çok şiddetli ağrı başlar. Bazen hasta, bu belirtiler ve ağrıda şiddetlenme nedeniyle çene hareketlerinde ve çiğnemede bile zorluk çekebilir.

Yaşlı, şeker hastası ve direnci düşük hastalarda enfeksiyon ilerleyerek malign otitis eksterna adı verilen ve kemik iltihabı ile seyreden daha şiddetli bir tabloya yol açabilir. Bu belirtilerin görülmesi durumunda vakit geçirmeden bir kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalıdır.

Enfeksiyondan korunma önlemleri

– Havuz veya deniz sonrası kulak, temiz bir peçete veya kâğıt mendille kurulanmalı ve kesinlikle nemli bırakılmamalıdır.

– Bu temizleme işlemi sırasında kulağın çok karıştırılarak, dış kulak yoluna hasar vermemek önemlidir.

– Temizliğinden emin olunan havuz veya deniz tercih edilmelidir.

– Havuz suyundaki klor miktarı da bu hastalığa yakalanmada önemli bir etkendir. Havuz suyunda bulunan klor dış kulak yolunun asit/baz dengesini bozarak, daha kolay enfeksiyona yakalanmaya neden olur. Klorlamada, günışığından, kullanan sayısına, sıcaklıktan, suyun kimyasal yapısına göre dozajlama gerekir. Bu yüzden havuzun sürekli bakımı ve kontrolü önemlidir.

Tedavi için su ile temas ortadan kaldırılmalı

Bu hastalığın tedavisi için sık muayene; aspiratörle temizlik, uygun ilaç tedavisi, dış kulak yolundaki asit baz dengesinin sağlanması, ağrı kontrolü, şeker hastalığı gibi faktörlerin kontrolü, su ile temasın ortadan kaldırılması önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek