Dişlerinizi yemekten hemen sonra fırçalamayın

Yapılan araştırmalar Türkiye’nin , ağız ve diş sağlığı konusunda sınıfta kalan ülkeler arasında ilk sıralarda yer aldığını ortaya çıkardı. Bunun nedeni de ağız ve diş sağlığında doğru bilinen yanlışlar ve önemsenmeyen detaylar. İşte ağız ve diş sağlığını bozan yanlışlar…

Dikkate alınmadığı için ağız kokuyor, dişler çürüyor hatta diş kayıpları yaşanabiliyor. Uygulaması kolay yöntemlerle daha sağlıklı olabilirsiniz. Mesela kahve çekirdeği çiğneyerek ağız kokusunu yok edebilirsiniz. Memorial Etiler Tıp Merkezi Diş Hastalıkları Bölümü doktorlarından Hacer Esved Alireisoğlu, bu konuda sık yapılan hataları ve alınabilecek önlemleri şöyle özetliyor:

Yemekten hemen sonra diş fırçalamalıyım

Yemeklerden hemen sonra dişleri fırçalamak, besinlerdeki asitlerin ağızda dağılmasına neden olduğu için dişleri zayıflatıyor. Dişleri yemeklerden en az bir saat sonra fırçalamalı.

Diş macununu ıslatarak kullanmalıyım

Diş macununun bilinenin aksine suyla ıslatılmaması gerekir. Islanan diş macunu etken maddesini kaybeder. Diş macunu leblebi tanesi büyüklüğünde kullanılmalıdır. Diş macunu sadece diş fırçalamayı kolaylaştırıcı bir ajandır.

Ne kadar uzun fırçalarsam o kadar iyi

Diş temizliği hakkında bilinen yanlışlardan biri de dişleri uzun süre ve sert şekilde fırçalayarak daha çok bakteri öldürüldüğü inancıdır. Yapılan araştırmalar iki dakikayı aşan fırçalamanın daha çok bakteri öldürmediğini gösteriyor. Dişlerin günde en az bir kez, iki dakika süreyle, çok sert olmadan fırçalanması ve diş ipi kullanımıyla ideal bir diş temizliği sağlanabilir. Sigara, çay ve kahve tüketimi fazla olanlarda meydana gelen dil pası kokuya neden olabilir. Bu durumda dişler fırçalandıktan sonra dili de fırçalamak gerekir.

Arıtıcı gıdalar tüketin

Doğal diş fırçası olarak bilinen elmanın yanı sıra çiğ havuç, patlamış mısır ve kereviz özellikle yemek aralarında tüketildiğinde mekanik bir temizlik sağlayacaktır.

Elma sirkesiyle gargara yapın

Sabahları elma sirkesiyle gargara yapın ve sonra dişlerinizi fırçalayın. Sirke, lekelerin yok olmasına, dişlerinizin beyazlamasına ve diş etlerinizdeki mikropların ölmesine yardım eder.

Ağız kokusuna karşı kahve çekirdeği çiğneyin

Ağız kokusu gündelik yaşamda insanı sosyal ve psikolojik olarak etkileyen bir rahatsızlıktır. Kötü ağız kokusu, hem kişiyi etkiler hem de çoğu zaman mahcubiyete sebep olur. Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Kahve çekirdeği çiğnemek bu sülfür bileşenlerini ortadan kaldırır.

Çikolata tüketebilirsiniz, şekerlemeler asla

Kakao çekirdeğindeki antibakteriyal içerik nedeniyle, çikolata dişlere zarar vermiyor. Şekerlemeler ise dişlerin baş düşmanı. Meyve sularındaki asit ise her türlü dişe zararlı. Aynı şekilde laktoz içeren süt de, diş çürüklerine yol açıyor.

Yemeği peynirle sonlandırın

Meyve suları, tatlılar, sert kıvamlı şekerler, karamel, muz gibi yiyecekler dişlerde çürük oluşturma riskini artırıyor. Tatlı yedikten sonra süt, ayran içmek ve peynir yemek, şekerin ve ortaya çıkan asidin zararlı etkilerini önler. Ph seviyesini kontrol ettiğinden dişler için koruyucu kalkan oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek