Diyabet hastalarına yaz tavsiyeleri

Diyabet hastalarına yaz tavsiyeleri

Diyabet hastalarının yaz aylarını daha sağlıklı ve keyifli geçirebilmek için herkesten daha dikkatli ve bazı konularda titiz olmaları gerekiyor.

Diyabet, hastalığı sürekli kontrol altında tutulması gereken bir hastalık olduğu için diyabet hastalarının yazı sağlıklı ve keyifli geçirmek için dikkatli olması tavsiye ediliyor.

Diyabet hastalarına yaz için tavsiyeler

Uzmanlar, diyabet hastalarının dikkat etmesi gereken önemli konular hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.

Diyabet her zaman kontrol altında tutulması gereken bir hastalıktır. Diyabet (şeker) gibi kronik hastalığı olanların tatilde daha dikkatli olması gerektiğini söyleyen Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Serpil Salman, tatilciler için önemli uyarılarda bulundu.

“Bir diyabet hastası çantasında hipoglisemi riskine karşı şeker ya da meyve suyu, ara öğün, kan şekeri ölçüm cihazı, eğer kullanıyorsa hap, insülin ve insülin iğne uçlarını bulundurmalı. Ama seyahatte bunları bagaja vermemeli, yanında taşımalı. Bu basit ama etkili bir püf noktası ve hayati önem taşıyor.” diyen Doç. Dr. Serpil Salman, diyabetli hastalarının da yazı sağlıklı ve keyifli geçirmek için yapabileceklerinin olduğun belirtti.

İşte diyabet hastaları için sağlıklı ve keyifli bir yaz geçirmek için yapmaları gerekenler…

Bol bol su için

Yeterli sıvı alamamak kan şekerinin yükselmesine, böbrek sorunlarına yol açabilir. Yaz aylarında su tüketimini artırmak, diyabetliler için çok önemlidir.

Egzersiz yapın

Halka açık mekanlarda egzersiz yapmak yaz ayları için oldukça iyi bir fırsattır. Sabah ve akşam sıcaklığın çok yüksek olmadığı saatlerde, kahvaltı ve yemekten bir saat sonra yürüyüş, hafif koşu, yüzme gibi egzersizlerin yapılması kan şekeri kontrolü, kilo verme, kalp damar hastalıklarından korunma gibi faydalar sağlar.

Aşırıya kaçmadan güneşlenin

Birçok diyabet hastasında hastalığa eşlik eden tansiyon yüksekliği de vardır. Aşırı sıcakta ve güneşte uzun süre kalmak tansiyon yükselmesi, kalp krizi, beyin kanaması gibi riskleri artırır. Bununla birlikte güneş iyi bir D vitamini kaynağıdır. Diyabetlilerin aşırı sıcak olmayan saatlerde günde 15 dakika civarında güneşlenmeleri çok faydalıdır. Ancak cilt kanseri riski taşıyan kişilerin önce doktorlarına danışmaları gereklidir.

Ayaklarınıza iyi bakın

Yazın terlik, açık ayakkabı kullanımı artar. Parmak arası terlikler diyabetlilerde ayak yaralarına neden olabilir. Ayaklarında duyu kaybı gelişmiş olan diyabetlilerin ayakkabı seçimine dikkat etmeleri, çıplak ayakla dolaşmamaları gerekir.

Cildinizi nemlendirin

Yazın cilt kurumaya meyillidir. Nemlendirici kullanılarak cildinizin kurumasını önleyin.

İlaçlarınızı sıcaktan koruyun

Haplar, insülinler, kan şekeri ölçüm cihazları ve çubukları aşırı sıcaktan korunmalıdır, çünkü bozulurlar. Unutmayın, insülin bozulduğu halde bile normalmiş gibi görünebilir.

Hipoglisemiden korunun

Egzersiz sıklık ve miktarının artışı, insülinin sıcak havada ciltten daha hızlı emilmesi gibi nedenlerle yazın hipoglisemi (kan şekerinin aşırı düşmesi) riski fazladır. Hipoglisemi belirtilerine karşı uyanık olun.

Tatile çıkarken çanta hazırlayın

Seyahate giderken diyabet çantası hazırlanmalı, bu çanta bagaja vermemelidir. Çünkü yolculuk esnasında acil ihtiyaç olabilir, valiz kaybolabilir ve hepsinden önemlisi valizin aşırı sıcak veya soğuk ortamda kalmasından ötürü ilaçlar bozulabilir. Çantanızda şunlar bulunmalıdır; kan şekeri ölçüm cihazı, ara öğün, hipoglisemi riskine karşı şeker ya da meyve suyu, eğer kullanıyorsanız hap, insülin ve insülin iğne uçları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek