Diyabet hastası hamilelerde göz sağlığı

Diyabet hastası hamilelerde göz sağlığı

Diyabet hastası hamilelerin hamilelikte göz sağlığı için düzenli sağlık kontrollerinden geçmesi gerektiği belirtiliyor.

Diyabet hastası hamilelerde göz sağlığı

Dünyagöz Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Pervin Uygur, özellikle diyabetik hamilelerin, gebelikleri boyunca mutlaka doktor kontrolünde olması gerektiğini belirtti.

Uygur, yaptığı açıklamada, hamilelikte sağlık problemleriyle karşılaşılan organların başında göz geldiğine dikkat çekti. Hamilelik sırasında diyabetli kadınlarda retinada kanama ve kılcal damarlarda bozukluklar yapan retinopati başlayabileceğini dile getiren Uygur, hamileliğin var olan retinopatinin ilerlemesine de sebep olabileceğini kaydetti.

Gebelikte göz sorunları

Şeker hastası kadınlarda göz diplerinin ve kan şekerinin çok yakın takibi ve gerekiyorsa tedavisinin yapılması gerektiğini vurgulayan Uygur, şunları ifade etti:

“Hamilelikte tedavi gerektiren bir göz sorunu olduğunda mutlaka göz hekimi kontrolünde göz hekimi tarafından verilen ilaçlarla tedavi yapılmalıdır. Gebelikte mümkün olduğu kadar ilaç kullanımından kaçınılmalıdır. Özellikle kortizonlu ilaç kullanmamak gerekir.”

Hamilelikte lazer tedavisi yapılabilir mi?

Hamilelik döneminde lazer tedavisi ile ilgili soruların da sorulduğunu belirten Dr. Pervin Uygur, “Hamilelikte lazer tedavisi önerilmez. Hamilelerin gözdeki kırılma kusuru değişkenlik gösterir ve sonuçta hata riskini artırır. Ayrıca her türlü operasyon stres sebebidir. Hamilelikte stres nedeni olacak girişimlerden kaçınılmalıdır.” dedi.

Uygur, hamilelikte kırılma kusurlarının değişmesi nedeniyle doğum sonrası gözlük ve kontakt lens derecelerinin tekrar değerlendirmesi gerektiğini hatırlatarak, gebeliğin göz kuruluğunu artırdığı için suni gözyaşı kullanılmasını önerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek