Doğru bakımla hayalinizdeki cilde kavuşun

Güzel bir cilde sahip olmanın yolu öncelikle cilt tipinizi doğru tanımaktan; sonrasında da uygun bakım ürünlerini kullanmaktan geçiyor. Işıl ışıl parlayan, gergin ve pürüzsüz bir cilt için en pahalı olanları değil, cilt tipinize uygun ürünü seçmeye özen göstermeniz gerekiyor.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Makbule Dündar; cilt tipine göre nasıl bakım yapılması gerektiği konusunda basit ama etkili ipuçları veriyor:

Normal cilt: Görünümü şeffaf, nem ve yağ durumu dengeli, gözenekler kapalı ve pürüzsüz bir cilt tipi olarak tanımlanıyor.

Normal ciltlere krem veya süt tipi temizleyici, alkol oranı normal tonik (yüzde 5-7.5) hafif bir nemlendirici ve peeling krem öneriliyor. Otuzlu yaşlardan itibaren, başlangıç için haftada 1-2 gün olmak üzere uygulanan besleyici gece kremi, göz çevresi kremi ve maskeleri kullanmaya başlanabilir.

Kuru cilt
Görünümü mat, yağ salgılanması normalin altında ve nem oranı çok düşük ciltl tipi. Gözenekler ufak ve kapalı olur. Kullanılabilecek ürünler arasında krem veya süt tipi temizleyici, alkolsüz tonik, yoğun bir nemlendirici, yoğun yağ içeren besleyici gece kremi, nem ve yağ depo edici maskeler, göz çevresi ve boyun kremleri, peeling krem, yaş ilerledikçe de serumlar ve ampuller öneriliyor.

Karma cilt
T bölgesi (alın, burun ve çene) yağlı, yanaklar ve göz çevresi daha normal ve kuru olur. Ciltte nemsizlik de görülebiliyor. Yağlı kısımlarda gözenekler açık oluyor; siyah nokta ile sivilce oluşabiliyor. Kullanılabilecek ürünler: Süt ve jel tipi temizleyici, alkol oranı düşük tonik (yüzde 3-5), cildin ihtiyacına göre nemlendirici, temizleyici, sıkılaştırıcı maskeler, peeling krem, otuzlu yaşlardan itibaren cildin ihtiyacına göre gece kremi ve göz çevresi kremi.

Hassas cilt
Bu cilt tipinde deri, damarları gösterecek kadar incedir.Cilt, kızarık ve dalga dalga bir görünüm sergiler. Hassas ciltler, kötü koşullara hemen reaksiyon gösterir ve sıklıkla susuzluktan ötürü gerilir. Süt tarzı temizleyici, alkolsüz tonik ve hassasiyet giderici bakım kremi kullanılması öneriliyor.

Yağlı cilt
Görünümü parlak ve yağlıdır. Bu cilt tipinde, gözeneklerin içi dolu ve açık, siyah noktalı, sivilceye de uygun olur. Yağlı ciltler problemsiz yağlı cilt, yağlı hassas cilt ve sivilceli-akneli cilt olmak üzere üç tipe ayrılıyor.

Kullanılabilecek ürünler arasında jel tipi temizleyici, alkollü tonik, çok hafif nemlendirici, temizleyici- sıkılaştırıcı maskeler ve peeling krem. Hassas yağlı ciltlerde ek olarak hassasiyet giderici kremler, pomatlar, hassasiyet giderici ve yağ dengeleyici maskeler.

Sivilceli-akneli yağlı ciltte ise aknenin; mutlaka bir dermatolog denetiminde, medikal olarak tedavi edilmesi gerekiyor. Medikal tedaviye ek olarak günlük bakımda sabun veya jel tipi temizleyici, alkol oranı yüksek tonik, çok hafif nemlendirici, temizleyici ve sıkılaştırıcı maskeler öneriliyor.

Olgun cilt: Olgun cilt, hücrenin yaşam ritminin yavaşlaması sonucu oluşan bir cilt tipi olarak tanımlanıyor. 60’lı yaşlara doğru yağ bezeleri ifrazatında yüzde 50’nin üzerinde azalma oluyor. Deride incelme, sarkma, derin çizgiler ve cilt lekeleri meydana geliyor. Özellikle 35 yaşından itibaren uygulanan kürler, cildin güzelliği için önem taşıyor.Süt veya krem tipi temizleyiciler, alkolsüz tonik, yoğun nemlendirici, besleyici, hücre yenileyici bakım kremi, yağ ve nem depo edici hücre yenileyici maskeler, serim, ampuller ve peeling krem gibi ürünlerin kullanılması öneriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek