Domatesin faydaları

Domatesin faydaları

Domatesin faydaları, içeriğinde oldukça yüksek miktarlarda antioksidan ve anti enflamatuar madde bulundurmasından dolayı çok fazladır.

Domatesin faydaları nelerdir?

Soframızdan eksik etmediğimiz, salata, çorba ve birçok yemeğe kendi lezzetini de katan domatesin faydaları oldukça fazladır. Kendine haz lezzetinin yanı sıra sofraya görsel bir şölen de katan domatesi tüketmek için birçok neden bulunuyor.

İşte sağlığımıza faydaları saymakla bitmeyecek domatesi bol bol tüketmemiz için geçerli nedenlerden birkaçı…

Domates kanser savaşçısıdır

Domates, içeriğinde oldukça yüksek düzeylerde antioksidan ve anti enflamatuar madde bulunması dolayısıyla güçlü bir kanser savaşçısıdır. İçeriğindeki antioksidanlardan likopen ise en çok bilineni ve etkilisidir.

Domatesin içeriğinde bulunan likopenin etkisi pişirildiği zaman daha da artmaktadır. Kan bulgularında likopen seviyesi yüksek olan kişilerin böbrek kanserine yakalanma riski ise % 45 azalmaktadır. Ayrıca likopen oranının yüksekliği beyin ve meme tümör gelişimlerini de yavaşlatmaktadır.

Domates cilt sağlığı için faydalıdır

Domatesin içeriğinde sadece likopen bulunmamakta, domateste likopenden başka hidrosinamik asit içeriği de oldukça yüksek oranlardadır. İçeriğindeki hidrosinamik asit sayesinde domates cilt sağlığının korunmasına da katkı sağlamaktadır. Hidrosinamik asit, C vitamini ile birlikte ciltteki elastikiyetin sağlanmasına yardımcı olur.

Ayrıca domates, bünyesindeki karotenoidler sayesinde güneşin zararlı ışınlarından koruyucu etkiye de sahiptir.

Domates gece körlüğüne iyi gelir

Domates, bünyesinde barındırdığı A vitamini, lutein, zeaksantin gibi maddelerden dolayı gece körlüğünü ve makula dejenerasyonunu önleyici özelliktedir.

Domatesin C vitamini içeriği yüksektir

Vücudun C vitamini ihtiyacı daha çok narenciye meyvelerinden karşılanabilse de 1 orta boy domates, bünyenin günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık % 40’ını karşılayabilir.

Domates günlük ne kadar tüketilmeli?

Domatesin önerilen tüketim miktarı ise her gün 4 adettir. Ayrıca yemeklere domatesten yapılan salça ilave etmek de domates ihtiyacını karşılamak için yeterlidir.

“Domatesin faydaları” için bir cevap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek