Eklem ağrıları yaşantımızı karartıyor

İlerleyen yaşlarda yoğun şekilde kemik ve eklem ağrıları olarak kendini gösteren sorunlar tedavi edilmediği takdirde osteoporoza ve ileri derecede eklem sorunlarına dönüşerek yaşam kalitesini düşüren etkenlerin başında yer alıyor.

Eklem ve kemik rahatsızlıkları yaşam kalitesini olumsuz etkileyen sorunların başında geliyor. Kemik ve eklem ağrılarından korunmak için kemik yapınızın güçlü olması gerekiyor.

İskelet olgunluğa erişiyor

Bu rahatsızlıklar baş göstermeden önce, doğal takviyelerle kendinizi korumanız mümkün. Uzmanların verdiği bilgilere göre, dinamik bir yapı olan insan iskeleti, sürekli yapım ve yıkım halinde. Çocukluk ve gelişme çağında kemiğin yapım faaliyeti, yıkımdan çok daha hızlı seyrediyor. Böylece kemiklerimiz büyüyor ve kalınlaşıyor.

Ayrıca, kemiklerimizin yoğunluğu da artıyor. Bu gelişme 20’li yaşların ortalarına kadar devam ediyor ve bedenimiz güçlü bir kemik yapısına kavuşuyor. İskelet olgunluğa eriştikten sonra, yapım ve yıkım aktiviteleri dengeli bir şekilde devam ediyor.

Ancak 40’lı yaşlardan itibaren kemik yoğunluğu dengesi negatif yöne doğru kaymaya başlıyor. Bu değişim kadınlarda menopoz döneminde östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak artış gösteriyor. Dolayısıyla 50 yaşın üzerindeki kadın ve erkekler her yıl kemik kütlelerinin yüzde 1- 3’ünü kaybediyor.

Kemiğin yoğunluğunu kaybederek delikli bir yapı alması haline ise osteoporoz adı veriliyor. İşte, bu boşluklu yapı, çok daha zayıf ve kırılmalara eğilimli bir özellik taşıyor.

Eklem sorununuz varsa…

– Fazla kilolar, eklemlere fazla ağırlık binmesi ve eklem hasarının ilerlemesi anlamına geliyor. Dolayısıyla ideal kilonuzu bilin ve onda sabit kalın.

– İnflamasyonu artırabilecek besin maddelerini (örneğin doymuş yağ, kızartmalar) azaltarak, Omega-3 gibi doymamış yağ asitlerini daha çok tüketmeye çalışın.

– Hafif de olsa düzenli egzersiz yaparak yaşam kalitenizi yükseltin.

– Günde en az 8 saat uyumaya özen gösterin.

– Stresin sizi etkisi altına almasına izin vermeyin. Stresle başa çıkmak için çeşitli teknikler kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek