Emzirme döneminde nasıl beslenmeli?

Emzirme döneminde nasıl beslenmeli?

Anne sütü, bir bebeğin yaşamının ilk aylarında ihtiyacı olan bütün gıdaları sağlıyor. Biz de bebeğinizi emzirdiğiniz dönemde kendinizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmak için çeşitli ve dengeli yiyecekler yeme konusunda pratik bilgiler sunuyoruz.

– Bol miktarda meyve ve sebzeler (günde en az beş porsiyon hedefleyin)

– Enerji vermesi için bol miktarda ekmek, pirinç ve patates gibi nişastalı yiyecekler

– Kahverengi ekmek, makarna, pirinç, bakliyat ve meyve ve sebzelerde bulunan bol miktarda lifler. Bazı kadınlarda bebeğin doğumundan sonra bağırsak sorunları görülür ve özellikle de kabızlık acı verir. Lif bunlar için yararlıdır.

– Yağsız et ve tavuk, balık, biri yağlı balık olmak üzere haftada en az iki kez balık yemeyi hedefleyin, yumurta ve fasulye ve mercimek türü bakliyat gibi protein kaynakları

– Süt, peynir ve yoğurt gibi, kalsiyum içeren süt ürünleri. Bunlar da iyi birer protein kaynağıdır.

Emzirme döneminde uzak durmanız gereken yiyecekler

Haftada (her birinin süzülmüş ağırlığı yaklaşık 140 gr. olan) iki orta boy teneke kutu ton balığından fazla yemeyin. İki teneke kutu ton balığı, altı ton balığı sandviç veya üç ton balığı salatası anlamına gelir. Bunun nedeni, bu balıklarda bulunan cıva miktarıdır. Yediğiniz balıkta bulunan cıvanın bir miktarı sütünüze karışır ve yüksek miktarda cıva çok küçük bebeklerin sinir sisteminin gelişmesine zarar verebilir.

Emzirdiğiniz süre içinde başka her türlü yiyeceği normal miktarda yiyebilirsiniz. Ancak ailenizde alerji veya yenenlere karşı toleranssızlık gibi sorunlar olmuşsa, bunun tersi önerilebilir.

Ayrıca genel kural olarak, sizi etkileyen bir yiyecek, büyük olasılıkla bebeğinizi de etkiler. Unutmayın, emzirilen bebeklerin kakalarının sulu olması normaldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek