Emzirme ipuçları

Emzirme ipuçları

Yeni çocuk sahibi olmuş annelerin tecrübeleri de yoksa bebeği besleme ve özellikle de emzirme ipuçlarına ihtiyaçları var.

Emzirme ipuçları

Doğum yapan annelerin vermesi gereken ilk kararların başında şüphesiz bebeklerini anne sütü ile mi yoksa bebek maması ile besleyecekleri sorunsalıdır. Bu sorunun cevabı, yapılan bilimsel araştırmalar ve istatistiklerle artık kesin olarak verildi.

Anne sütü mü, bebek maması?

Bilim çevrelerince sağlanan konsensüs anne sütü yerine mama verilmesinin önerilmesinin söz konusu dahi olmadığı yönünde. Ancak yine de, ülkemizde annelerin %90’ına yakını, sadece anne sütü vermenin yeterli olmayacağını düşünerek, bebeklerine anne sütüne ek olarak çeşitli besin maddeleri vermektedirler.

Yapılan araştırmalar, anne sütüne ek besinler de vererek beslenmesi, bebeğin bir süre sonra anne sütünü almak istememesine ve en nihayetinde de anne sütünün kesilmesine neden olmaktadır.

Uzmanlar, hasta olanlar ve prematüreler (erken doğanlar) dâhil olmak üzere ilk 6 ayda bebek için en uygun gıda sadece anne sütü olduğunda hemfikirler. Bunun da kuşkusuz birçok gerekçesi var. İşte anne sütünün neden vazgeçilmez olduğunu merak edenleri ikna edecek nedenler…

Anne sütü, bebekle anne arasındaki duygusal bağı artırır

Doğumun hemen ardından annenin bebeğini emzirmesi, bebekle anne arasında kuvvetli bir duygusal bağ oluşturur. Bu bağ, annenin bebeğine daha yüksek sorumlulukla bağlanmasına yol açar, bebeğin dış dünya ilişkileri daha uyumlu olur.

Anne sütü, beyin gelişimine katkıda bulunur

Beyin hücreleri için gerekli yağ oranları en iyi anne sütüyle sağlanır.

Anne sütü alan bebekler daha sağlıklıdır

Anne sütü, bebeğin bağışıklık sisteminin en büyük destekçisidir. Bebeklerin en sık yakalandığı enfeksiyon hastalıklardan olan kulak ve solunum yolu enfeksiyonları, anne sütü alanlarda daha az görülür. Bunun dışında, şu hastalıklar, anne sütü alanlarda daha az görülür:

 • Menenjit
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • İshal
 • Şeker hastalığı gibi kronik hastalıklar
 • Allerjik hastalıklar
 • Egzema
 • Astım
 • Gıda allerjileri

Bağışık sistemi yeterince gelişmemiş prematüre bebekler, anne sütünden özellikle çok yarar görürler.

Emzirmenin anneye yararları

Emziren annede aşağıda sıraladığımız sorunlar, daha az görülür.

 • Meme kanseri (menapoz öncesi)
 • Yumurtalık kanseri
 • Kemik erimesi (osteoporoz)

6 aydan fazla emziren annelerde gebelikte alınan kilonun verilmesi daha kolay olur ve ruhsal olarak bu anneler kendilerini daha iyi hissederler. Çocuklarının daha sağlıklı olup, daha az hastalanması, anneler için ek bir mutluluk kaynağıdır.

Doğumdan önce neler yapmalı?

Sağlıklı emzirme için doğumun hemen sonrasındaki birkaç saat ve ilk gün çok önemlidir. Ne yazık ki, kimi hastanelerde, özellikle sezaryen doğumlar sonrasında, annenin sütü olmadığı gerekçesiyle bebek ilk 2-3 gün düzenli olarak mama ile beslenmekte, bu da daha sonra sadece anne sütü ile beslenmeyi neredeyse olanaksız kılmaktadır. Bu konuyu doğum yapmadan önce hastane çocuk uzmanı ve kadın-doğum uzmanı ile görüşerek, tıbbi gerekçeler dışında bebeğinize anne sütü dışında şekerli su da dâhil hiçbir şey verilmemesini güvence altına almak mutlaka gereklidir.

Başarılı emzirmenin püf noktaları

 • Doğumdan hemen sonra, tercihen ilk bir saat içinde bebeğinizi emzirin. Bu ilk emzirme iki açıdan önemlidir, bebek bu süre içinde uyanık ve hareketlidir, memeyi daha kolay alır, ikincisi, emzirme, annede kimi hormonların daha kolay salgılanmasına yol açarak, doğum olayının yarattığı hasarın bir an önce normale dönmesini kolaylaştırır.
 • Bebeğe yapılacak kan alma, aspire etme gibi acı verici tıbbi müdahalelerin emzirmenin hemen öncesinde yapılmaması.
 • Her fırsatta, her açlık belirtisinde emzirme. Ağlamasını beklemeden emzirin bebeğinizi. İlk günlerde, 24 saatte 8-12 kez emzirme gereklidir. İlk bir buçuk ayda, bebeğin beslenmesinin belirli saatlerde olması için çaba harcamamalı, her acıktığında emzirmeli.
 • Bebeğin kakasını takip edin ve not edin. Kaka sayısı ve sıklığı, beslenmenin aynasıdır. Bebekler, ilk gün ortalama bir, ikinci gün iki kez yaparlar, sonra bu sayı artar. 3-4. Günden itibaren, kaka rengi siyahtan sarıya doğru değişmeye başlar.
 • Hastanede 48 saatten az kalırsanız, 4-5. gün mutlaka çocuk doktoruyla görüşün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek