Evlenecekler için dekorasyon önerileri

Evlenecekler için dekorasyon önerileri

Evlilik düşünen çiftlerin önündeki zorluklardan biri olan ev içi düzenlemeleri kolaylaştırmak isteyenler bu dekorasyon önerilerine kulak vermeli.

Yeni bir yuva kurmak kuşkusuz erkek veya bayan birçoğumuzun ortak hayalidir. Fakat evlilik öncesi ve esnasında üstesinden gelinmesi gereken birçok konu, çözülmesi gereken birçok problem karşımıza çıkar. Bu problemlerin en önemlilerinden bir tanesi de ev seçimi ve bu seçimden sonra evin ne şekilde dizayn ve dekore edileceğidir.

Evlenecek çiftlere dekorasyon önerileri

Uzun bir süre boyunca aynı evi paylaşacak olan ve evlilik hazırlıkları yapan çiftler, kuşkusuz yuvaları olacak mekânın dekorasyonu için de ekstra çaba sarf eder, fazla hassasiyet gösterirler. İşte şimdiye kadar edinilmiş tecrübeler ve güncel moda-dekorasyon trendleri doğrultusunda evlenecek çiftler için birbirinden değerli dekorasyon önerileri…

Evinizi ölçün

Evinizin ölçülerini temin edeceğiniz bir metre yardımıyla ölçüp bir yere not edin. Gerekli olacağını düşünürseniz evin bölümleri için ölçülendirilmiş basit krokiler hazırlayın. Bu ölçülere ve krokilere uyacak şekilde alacağınız kanepe, yatak, masa, sandalye, sehpa gibi birçok eşyanın boyutlarının ne olması gerektiğini belirleyin. Evdeki kapıların ve koridorların genişlik ve yükseklikleri bile mobilyaların geçebilmesi bakımından önemlidir. Aynı zamanda duvarların da ölçülerini almalısınız. Dar alanlarda duvarlar oldukça önemlidir. Yapacağınız bu ön çalışma ve bilgiler, eviniz için istediğiniz eşyaları alırken size çok faydalı ve yardımcı olacaktır.

Eşyalarını eve göre seçin

Evi görmeden ve kafanızda bir yerleşim planı oluşturmadan önce eşya satın almaktan kaçının. Birçok çift evlerini belirlemeden ve daha önce görüp plan oluşturmadan aldıkları eşyalar nedeniyle büyük sıkıntı yaşar. Bu yüzden evinizin eşyalarını satın almadan önce mutlaka oturacağınız evi belirleyip iyice inceleyin.

Evdeki hesap çarşıya…

Mağazaların teşhir alanlarında ve sergilerinde bulunan mobilyalar, eve yerleştirdiğinde tahmin edilenden daha fazla yer kaplayabilmektedir. Herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için daha önceden hazırladığınız basit krokiler üzerine yaptığınız ölçümlemelerden de yararlanarak eşyaların yaklaşık büyüklüklerini yazın. Bu şekilde kabaca da olsa mobilyaların yerleşimini ve yerleşim sonrasında size kalan yaşam alanlarının oranını da kâğıt üzerinde görmüş olursunuz.

Yerleşim simülasyonu

Markalaşmış ve kurumsallaşmış bazı mobilya firmaların çoğunda bulunan mimari bilgisayar yerleşim programları vasıtasıyla evinizin mobilyalı halini hem görsel hem de ölçülendirilmiş olarak test etme imkânınız olabilir. Böylelikle eşyaların evinize sığmaması veya hayalinizdeki görüntüyü vermemesi gibi karşılaşmanız muhtemel son dakika sürprizlerinden de kaçınmış olursunuz.

İhtiyaç listesi yapın

Yapacağınız bir liste ile ihtiyaçlarınızı belirleyin. İhtiyaçları listelemek, evlilik öncesi günlerde yaşanan duygu yoğunluğunun da etkisiyle yanlış veya gereksiz karar verilerek gereksiz eşyaların da alınmasına engel olacaktır. Kullanılmayacak eşyaların alınması evin içindeki yaşam alanlarını kısıtlar, evleri olduğundan daha dağınık ve küçük gösterir.

Çok fonksiyonlu mobilyalar kullanın

Küçük bir evin içindeki mobilyalar ayrı bir önem kazanır. Mekândan maksimum derecede faydalanabilmek için az mobilya ile çok fonksiyon sağlamak tercih edilmelidir. Bu nedenle çok fonksiyonlu mobilyalar kullanarak hem yaşam alanını daraltmadan hem de az eşya ile birden fazla fonksiyona sahip ortamlar oluşturulabilir.

Bütçenizi oluşturun

Ev eşyalarını satın almadan önce ev içi dekorasyona ve eşyalara ayırabileceğiniz bütçeyi belirleyin. Daha önceden hazırlamış olduğunuz listedeki ürünlerin karşılarına tahmini fiyatlarını yazın. Bu işlemi bitirdiğinizde bütçenizin uygun olup olmadığına karar verebileceksiniz. Bütçenizden fazla rakamlara ulaştıysanız, öncelikle zaruri olmayanları belirleyip elemelisiniz. Ancak günümüzde artık her bütçeye uygun istediğiniz tarzda ürüne ulaşmanın mümkün olduğunu da unutmayın. O nedenle daha çok ürün görmek için daha çok gezip, araştırma yapabilirsiniz.

Dekorasyon tarzınızı belirleyin

Eviniz için bir tarz belirlemelisiniz. Bu, sizin karar verme aşamasında çok fazla bocalamanızın önüne geçecektir. Dekorasyon literatüründe modern, minimalist, klasik, avangard gibi birbirinden farklı tarzlar bulunmaktadır. Dekorasyonda yaşanmışlığı olan mobilya ve objeleri kullanarak, vintage tarzı ya da klasikle moderni doğru harmanlayarak eklektik bir tarz tercihi de seçeneklerinizin arasında olabilir. Tarz belirlemeye nereden başlayacağınız konusunda kararsızsanız, dekorasyon dergileri yardımınıza yetişecektir. Ayrıca birbirinden farklı dekorasyon stillerini internet üzerinden yapacağınız araştırmalarla da belirleyebilirsiniz.

Renk seçimini önemseyin

Renk seçimlerinde beğenileriniz ve sevdiğiniz renkler kadar, mekânın yapısal özelliklerine de önem vermelisiniz. Dar ve karanlık mekânlarda açık renkler, mekânı daha geniş göstermesi için tercih edilirken, geniş ya da bol ışık alan mekânlarda daha canlı tonlar kullanılmaktadır. Yine zevke ve tercihe bağlı olarak bol ışık alan bir mekânlarda açık renkler kullanılabilir ve bu sayede güneş enerjisi uzun süre içeride depolanabilir. Ayrıca dekorasyon ve stil belirlemede duvar ile zeminin uyumuna da dikkat edilmelidir. Zıt renklerin uyumu, açık koyu dengesi ve ahengi göz ardı edilmemelidir. Alan darsa açık renkli zemin kullanılmalı, koyu renkli zeminlerde ise mutlaka açık renkli halılar tercih edilmelidir.

Yatak odası dekorasyonu

Yatak odası sadece uyumak için tasarlanmış bir bölgeden öte, bilinçaltlarında insanların gizli köşeleri olarak kabul edilir. Dolayısıyla ideal bir yatak odasında rahat ve ergonomik bir yatakla beraber yeteri kadar saklama alanı da bulunmalıdır. Bazalı yataklar ve çok gözlü gardıroplar, bu eksikliği ve ihtiyacı karşılayabilecek ideal tercihler olabilir.

Mutfağın dekoru

Mutfak dolaplarının seçimi esnasında açık renklerin tercih edilmesi faydalı olacaktır. Açık renkler sadeliğin yanı sıra aydınlık ve geniş görüntü vermesi bakımından da tercih nedenidir.

Ve banyo

Banyolarda hem eşiniz hem de kendiniz için ayrı ayrı alanlar yaratmaya özen gösterin. Böylelikle şahsi eşyalarınızı size ait alanlara istediğiniz şekilde, özgürce yerleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek