Fazla tuz hipertansiyon nedeni

Fazla tuz hipertansiyon nedeni

Aşırı şekilde tüketildiğinde hipertansiyon nedeni olan tuz, böbrek hastalığı gibi çeşitli sağlık sorunlarını da tetikleyici olabiliyor.

Fazla tuz tüketimi hastalığa neden oluyor

Ulusal Böbrek Vakfı ve Hipertansiyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Yahya Sağlıker, Türkiye’de aşırı tuz tüketiminin hipertansiyon ve böbrek hastalığını tetiklediğini söyledi. Sağlıker, günlük tuz tüketiminin yaz mevsiminde 6, kış mevsiminde ise 4 gramı geçmemesi gerektiği uyarısında bulundu.

Prof. Dr. Yahya Sağlıker, Türkiye’de 19 milyon kişinin muhtemel hipertansiyon, 6 milyon 80 bin kişinin de şu anda muhtemel 3’üncü derece kronik böbrek hastalığına aday olduğunu kaydetti.

Tuzlu gıdalardan uzak durulmalı

Özellikle tuzlu gıdalardan uzak durulması gerektiğini belirten Prof. Dr. Sağlıker kış aylarında 4 gram, aşırı terlenen yaz aylarında ise 6 gramdan fazla tuz tüketmemesi gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Sağlıker, “Eğer fazla tüketirse potansiyel hipertansiyon hastalığına ya da potansiyel böbrek hastalığına davetiye çıkarır. Ülkemizde bir insan ortalama 10-12 gram arasında tuz tüketiyor. Adana’da ise özellikle kebap, şalgam, aşlama ve maden suyu sayesinde bu oran 18-20 gramı buluyor. Mutlaka bu yiyecek ve içecekleri azaltmak gerekiyor.” dedi.

Böbrek hastalığı her yaşta görülebilir

Prof. Dr. Sağlıker, böbrek hastalığının her yaşta görülebileceğini, son aylarda küçük doğum ağırlığıyla dünyaya gelen bebeklerin de ileride böbrek ve hipertansiyon hastalığına yakalandığına dikkat çekti.

İnsanların hipertansiyon ve böbrek hastası olmasa dahi 2 ay da bir kan basınçları ile kilolarını kontrol edip, şeker değerlerinin ve kolesterol ölçümlerini yaptırmasını öneren Prof. Dr. Sağlıker şunları söyledi:

“Hemodiyalize bağlı yaşamanın maliyeti yaklaşık yılda 36 bin TL. Eğer önlem alınmazsa, böbrek hastalarının maliyetini ABD ekonomisi bile karşılayamaz. Bu durum işsizlik oranından, okuma yazma bilmeme oranından, suç oranından, enflasyon oranlarından da çok daha önemli.”

Ücretsiz hipertansiyon ölçümü

Sağlıker, Türk halkının Hipertansiyon Derneği ve Ulusal Böbrek Vakıfları’nca üç ayda bir yapılan hipertansiyon ve böbrek konulu etkinliklere katılmalarını, burada kan ve hipertansiyonlarının ücretsiz olarak ölçülebileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek