Gebelikte hormonlu gıdalardan uzak durulmalı

Gebelikte hormonlu gıdalardan uzak durulmalı

Uzmanlar, anne adaylarını hamilelik döneminde hormonlu gıdaların tüketilmesinin bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkilediği konusunda uyarıyor.

Anne adaylarının, gebelik döneminde hormonlu gıdalarla beslenmesi, özellikle erkek bebeklerde hormonal dengeyi bozarak birçok ciddi ürolojik soruna yol açıyor.

Anne adayları için dengeli beslenme kadar hormonlu ve yapay gıdalardan uzak durmak çok önemli. Gebelik sürecindeki beslenme alışkanlığı bebeğin sağlığını doğrudan etkiliyor.

Gebelikte hormonlu gıdalardan uzak durulmalı

Uzmanlar, son yıllarda yapılan araştırmalara göre, anne karnındayken çocuğun üretmesi gereken erkeklik hormonu dengesindeki bozukluklarda, hormonlu olarak adlandırılan gıdaların sorumlu tutulduğuna dikkati çekiyor.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ürolojisi Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tarkan Soygür, “Erkeklik hormonundaki bozuklukların yol açtığı ve toplumda en sık karşılaşılan, doğuştan sünnetli görünüm veren, bundan dolayı halkın peygamber sünneti diye isimlendirdiği, tıpta hipospadias olarak tanımlanan sorundur.” diye konuştu.

Sünnetli gibi görünüyor

Soygür, sorunun erkeklerde, işeme deliğinin cinsel organın uç kısmında değil; penis, torbalar veya daha alt bölgelerde bir yerlerde olması ile kendini gösterdiğini dile getirerek, çocuklarda sünnet derisinin genellikle penisin alt kısmında birleşmediğinden dışarıdan sünnetli gibi göründüğünü anlattı.

Hastalığın, çocuğun henüz anne karnındayken, idrar yolunun gelişimindeki kusurdan kaynaklandığına işaret eden Soygür, “Yani bir gelişim kusurudur. Son yıllarda, anne adaylarının beslenmesinde hormonlu gıdaların yer almasının, erkek bebeklerde hormonal dengeyi bozarak ürolojik sorunlara yol açtığı düşünülmektedir” diye konuştu.

Gelişim anomalisi görülme sıklığı iki kat arttı

Çocukluk döneminde en sık görülen gelişim anomalisi sorununun, on yıl öncesine kadar görülme oranının 600 yeni doğandan bir şeklinde olduğunu ifade eden Soygür, bunun son yıllarda iki kat arttığını söyledi.

Peygamber sünnetli çocuklara dikkat

Soygür, “Son araştırmalar, bunun 300 kişide bire çıktığını gösteriyor. Yani her 300 yeni doğandan birinde peygamber sünneti ile karşılaşılıyor” ifadesini kullandı.

Peygamber sünnetli çocuklarda, anormal yerde bulunan işeme deliğinin, bazen olması gerekenden daha dar uçla sonlandığını anlatan Soygür, şunları kaydetti:

“Bu nedenle, çocuklarda idrarı rahat yapamama ya da idrar yaptıktan sonra damla damla gelme gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu da çocukların, idrarlarını rahat yapamamalarına yol açar ve buna bağlı gelişen basınç hem mesane hem de böbrek harabiyetine neden olmaktadır. Bu çocuklarda penisin kendi anotomisinde de bozukluk görülmektedir.

Şekli olması gerektiği gibi değildir ve cinsel gelişim döneminde bu daha bariz görünmeye başlar. Anormal bölgeden idrar yapmak, psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Bu sorun, inmemiş yumurtalık başta olmak üzere birçok gelişim kusuru ile beraber seyretmektedir.

Peygamber sünneti ile doğan çocuklarda, penis küçüklüğü, inmemiş yumurtalık, torbaların gelişim kusurları normalden daha sık görülmektedir. Sünnet yapılan çocuk, durum fark edildiğinde bu şansını kaybetmektedir.”

Tedavi için geç kalmayın

Soygür, tedavinin cerrahi ile mümkün olduğunu belirterek, ameliyat öncesinde hormon uygulanmasının ise hâlâ çalışma aşamasında olduğunu vurguladı. Ameliyatın bebeğin 6. ayını doldurmasıyla birlikte yapılabileceğini dile getiren Soygür, şu uyarılarda bulundu:

“İdrar kanalının uç kısmında darlık varsa açılmalı; bebek 6. ayını doldurduktan sonra ise peygamber sünneti ameliyat edilmelidir. Ameliyat için ileri yaşların beklenmemesi gerekir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek