Gerçekten parayla saadet olmaz mı?

Araştırmalara göre, sağlık, beslenme ve sevgi bile ancak parayla kalıcı hale gelebiliyor. Uzmanlar, maaşa yapılan zam, yanağa bir öpücük veya çocukların sınıfı geçmesi gibi sevinçlerin kalıcı mutluluk sağlamadığını, tüm bunların kalıcı olması için ekonomik refah gerektiğini açıkladı.

İngiltere’nin sosyal araştırmalarıyla ünlü Warwick ve Cambridge Üniversitesi ile Amerika’daki Harvard Üniversitesi’nin 10 yıllık araştırması, mutluluğun ancak para ile sağlandığını ortaya koydu.
Sağlık da parayla

350 bilim adamının yönettiği araştırmada, İngiltere ve Avrupa kentlerinde değişik ekonomik gruplar arasından rastgele seçilen 10 bin kişinin yaşantısı izlendi.

Harvard Üniversitesi’nden Prof. Rafael Di Telia, “Para saadet sağlamaz, sağlık olsun gerisi kolay gibi kavramlar günümüzde artık bir anlam ifade etmiyor. Parası olan zaten sağlıklı. En iyi doktorlar, erken teşhis, yıllık sağlık kontrolü, sağlıklı beslenme gibi insan ömrünü uzatan faktörler ancak para ile mümkün oluyor. Sevgi de ancak parayla kalıcı” dedi.

En az iki araba

Warwick Üniversitesinden Prof. Jonathan Gardner da bir ailede evliliğin sorunsuz devam etmesi için Avrupa’da yılda 100 bin dolar, ABD’de ise 150 bin dolara ihtiyaç olduğunu hesapladıklarını söyledi.

Araştırmaya göre 2 çocuklu bir ailenin mutlu olması için, çocukların iyi bir eğitime sahip olması, standart ölçülerde 2 araba, 3 yatak odalı biri yazlık 2 ev ve 15 gün yurt dışında tatil gerekiyor. Bu da aylık 8 bin dolarlık ortalama bir gelir anlamına geliyor!

Çalışarak kazanılmaz

Bilim adamları, mutlu olmanın asgari gereği olan 2 milyon doları çalışarak kazanmanın zor olduğu konusunda da hemfikir. Araştırma sonuçlarına göre günümüzde milyoner olmak için en geçerli iki yoldan biri miras, diğeri ise loto.

Zengin bir yakınından miras kalmasını bekleyenlerin veya loto, toto, müşterek bahis gibi piyangolara gönül bağlayanların sayısı Avrupa’da giderek yayılıyor. Loto’nun icadından bu yana İngiltere milyonerler listesine tam 1.117 yeni isim eklendi. Bunlar arasında fakirken milyoner olanların sayısı ise 892.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek