Gözdeki tehlikeler sinyal veriyor

Hayatımızın ilk yarısında görmemizi ciddi olarak tehdit eden hemen hemen tüm hastalıklar, tehlike sinyalinin biri veya birkaçı ile kendisini ele veriyor.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Gücükoğlu’nun verdiği bilgilere göre; tehlike sinyallerinin göz ardı edilmemesi gerekiyor. Problemin tanınması, zamanında değerlendirilmesi ve tedavisi önem taşıyor.

Sürekli kırmızılık

Kızarıklık, ciddi veya önemsiz bir göz problemine bağlı olabilir. Ciddi bir hastalıkta, diğer belirtiler de mevcuttur. Ancak, başka bir semptom yoksa bile olağandışı bir kızarıklık devam ediyorsa, bir doktor tarafından görülmesi gerekir.

Görme bozukluğu

Gözün en önemli tehlike sinyallerinden biri görme problemidir. Bu birçok şekilde olabilir. Örneğin yakın veya uzakta detaylar bulanıklaşabilir. Böyle bulanıklaşma, sıklıkla basit bir gözlük ile giderilebilir. Ciddi değildir ve tabii körlüğe neden olmaz. Ancak, bulanık görme diyabete, hipertansiyona, zehirlenmeye ve daha birçok ciddi probleme bağlı olabilir.

Periferik görme kaybı gözde veya beyinde önemli bir hastalığa bağlı özellikle kötü bir sinyaldir. Bildiğiniz gibi normalde yalnızca düz karşınızı değil, iki tarafınızı da görürsünüz. Şayet bu alanın bir kısmı görülüyorsa; nedeni retina, optik sinir veya beyin hastalığı olabilir.

Çift görme

Her şeyi 2 tane görmek gözlerin düzgün pozisyonda olmadığını ifade eder. Genellikle beyin tarafından gözlerin kontrol edilmesinde bir probleme bağlı olarak ortaya çıkar. Geçici olabilir.

Devam eden ağrı, gözde veya çevresinde rahatsızlık hissi

Sağlıklı bir göz, ağrı yapmaz. Gözde sürekli ağrı normal sayılmaz. Özellikle göz kızarıksa veya diğer tehlike sinyalleri de varsa.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek