Grip hakkında yanlış bildiklerimiz

Her konuda olduğu gibi sağlık konusunda da hayatımıza birçok yanlış bilgiye sahibiz. Bunlardan bir bölümü de her mevsim sık sık karşılaştığımız grip hastalığı hakkında. İşte grip hakkında doğru bildiğimiz halde aslında yanlış olan bilgiler…

– “Grip basit bir üst solunum yolu enfeksiyonudur.” YANLIŞ!

Grip ani olarak başlayan yüksek ateşle seyreden, aşırı halsizlik, bitkinlik, kuru öksürük, kas, eklem ve baş ağrısı ile beliren bir hastalıktır. Gribe yakalanan kişi en az 3-5 gün yatak istirahati ile kendini toparlayabilir.

Ayrıca vücudun bağışıklık sisteminin zayıflaması nedeniyle zatürree gibi ikincil hastalıkların da tabloya eklenmesi ile hastalık daha da ağırlaşabilir ve özellikle çocuklar, yaşlılar, diyabetliler, astımlılar, kalp ve kanser hastalarında ölüme neden olabilir.

– “Grip aşısı gribe yol açar.” YANLIŞ!

Grip aşıları inaktive veya ölü grip virüslerinden üretilir; gribe kesinlikle yol açamaz ve grip hastalığı oluşturmaz.

– “Sadece grip hastalığının belirtileri mevcutken etrafa grip bulaştırılır.” YANLIŞ!

Grip virüsünün bulaşması, hastalık belirtilerinin başlamasından 1-2 gün öncesinde ortaya çıkar ve hastalık başladıktan 3-7 gün sonrasına kadar devam eder.

– “Grip aşısı yüzde 100 koruma sağlamadığı için, aşı olmamak daha iyidir!” YANLIŞ!

Yapılan araştırmalar, grip aşısının yüzde 89 etkili olduğunu göstermektedir. Ancak aşı olduktan sonra dahi grip hastalığına yakalanan bir hasta, hastalığı aşı olmamış bir hastadan çok daha hafif geçirecektir ve grip nedeniyle hastaneye yatış önlenecektir.

– “Aşının yan etkileri, gribe yakalanmaktan daha kötüdür.” YANLIŞ!

En fazla yaşayacağınız yan etki, aşı yapılan yerde hafif kızarıklık ya da ağrı, hafif ateş ve halsizliktir. Bu yan etkiler, aşının koruma sağladığı grip hastalığının sebep olabileceği ağır komplikasyonlardan çok daha önemsizdir.

– “Kasım ve Aralık ayları, grip aşısı için geç bir tarihtir.” YANLIŞ!

Grip aşısı tüm grip sezonu boyunca uygulanabilir. Aşı olmak için en uygun zaman Ekim-Kasım ayları olsa da, Aralık’ta hatta Ocak ve Şubat aylarında aşı olunması da gripten korunma sağlayacaktır.

– “Bol C vitamini kullanımı gripten korur.” YANLIŞ!

C vitamini herkesin tahmin ettiğinin tersine, gribi önlemez. Sistemi güçlendirir, hastalıklara karşı vücut direncini hafifçe artırabilir ama gribi kapmamızı ve hasta olmamızı kesinlikle engellemez. Hatta aşırı derecede C vitamini, özellikle çocuklar ve yaşlılarda ishale sebep olabilir. Bu da hastalığın ağırlaşmasına, iyileşmenin gecikmesine yol açabilir. Gripten korumaya yönelik bir beslenme biçimi yoktur. Korunmak için bilinen en etkili yol grip aşısıdır.

– “Yüzlerce çeşit grip virüsü vardır. Oysa aşı sadece 3 virüse karşı hazırlanmıştır. Bu nedenle etkisizdir.” YANLIŞ!

Yüzlerce çeşit grip virüsü olduğu bilgisi doğru değildir. Aslında A, B, C olmak üzere 3 tip grip virüsü vardır. Ancak bu virüsler zaman zaman yapılarını değiştirebildikleri için alt tipleri oluşabilir.

Grip virüslerinde görülebilen bu yapı değişiklikleri, Dünya Sağlık Örgütü tarafından -içinde Türkiye’nin de bulunduğu- dünyanın çeşitli bölgelerinde sürekli izlenmekte ve değişiklikler saptanarak, salgın yapma olasılığı olan virüs tipleri belirlenmektedir.

Örgüt, belirlediği bu virüs tiplerini aşı üreticilerine bildirerek aşıların içerisinde zorunlu olarak bu tiplerin bulunmasını sağlamaktadır. Böylece aşıların içeriğinde salgın yapma olasılığı en yüksek olan virüsler bulunmaktadır.

– “Grip hastalığı esnasında antibiyotik kullanımı, hastalığın süresini kısaltır ve daha çabuk ayağa kalkmayı sağlar.” YANLIŞ!

Grip hastalığına neden olan influenza virüsüne antibiyotikler etkisiz olduğu için hastalık sırasında antibiyotik kullanımı, hastalığın süresini kısaltmaz.

– “Her yıl grip aşısı olmaya gerek yoktur.” YANLIŞ!

Grip virüsleri sürekli değişmektedir. Genellikle her yıl dolaşan virüsler değişmekte ve buna bağlı olarak aşıların içeriği de değişmektedir. Sonuç olarak, her yıl mutlaka aşılanmak gereklidir.

“Grip hakkında yanlış bildiklerimiz” için bir cevap

 1. bu kadar övdüğünüz aşının içinde neler bulunuyor hiç merak ettiniz mi?

  Etilen glikol: Antifrizde bulunan bir toksindir. Antifriz çocuk gelişimini bozabilir ve kısırlığa ve asidoza neden olabilir.
  Fenol: Dezenfektan bir boyadır
  Formaldehit: Kanser yapan bir kimyasaldır
  Alüminyum: Aşıda antikor cevabini arttırmak için kullanılır. Alzheimer, sara ve kansere neden olabilir.
  Timerosal (cıva: Tarife gerek var mı?) Beyin hasarı, otizm ve otoimmun hastalıklara yol açabilir. Cıva çıkartıldıktan sonra California’daki otistik çocukların sayısında bariz azalma olmuştur (bak baslenme bülteni). İçinden cıvanın çıkartılmadığı tek aşı grip aşısıdır. Diğer aşılardan farklı olarak grip aşısının her yıl yapılması beyin hasarı riskini artırmaktadır.
  Neomisin ve Streptomisin: Antibiyotik olarak kullanılır. Bazı insanlarda alerjiye yol acar. Grip aşısı ayrıca yumurta alerjisi olan kişilerde nadir de olsa kurdeşen ve anaflaksi şoku gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
  Aşı, grip benzeri belirtilere de yol açabilir.

  bunların hıç mi kötü etkisi yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek