Gülmenin yararları

Gülmenin yararları

Hayatımızın pek çok alanında oluşturduğu pozitif etki nedeniyle sağlığımızı iyi yönde etkilemesi gülmenin yararları arasında sayılabilir.

Gülmenin yararları

Gülmek, yaşantımızı ve sağlığımızı olumlu yönde etkileyen en önemli eylemlerden bir tanesidir. Yapılan araştırmalar, gülmenin ve kahkaha atmanın sağlığa faydalı olduğunu ve hayatımızın pek çok alanında pozitif etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Gülümsemede endorfin salgılanır

Endorfin bize mutluluk veren ve stres seviyemizi düşüren hormondur. Gülümseyemiyorsanız yalandan yüzünüze bir gülücük yerleştirin. Bu bile endorfin salgılamanız için yeterli olacaktır. Çünkü beyin, her iki tip gülümsemede aynı kaslar çalıştığı için, gerçek gülümseme ile yalancı gülümsemeyi ayırt edemez.

Endorfin stres hormonunu azaltır

Endorfin kendimizi mutlu hissetmemizi ve stresimizin azalmasını sağlar. Aynı zamanda vücudun doğal ağrı kesicisidir. Kronik ağrılara sahip insanlar için gülmek acı ile başa çıkmak için iyi bir yöntemdir. Ayrıca, düştüğünüz zamanlarda gülerek ağrınızı azaltabilirsiniz.

Endorfin arttıkça stres hormonu kortizol azalır. Kendimizi stresli ve gergin hissettiğimiz zamanlarda kortizol daha aktif olur ve hoş olmayan duygular hissetmemizi sağlar.

Gülmek egzersiz gibidir

Gülmek ciğerleri genişletir, vücuttaki kasları esnetir ve özdengeyi uyarır. Bu, vücuda egzersiz yapmış gibi fayda sağlar ve oksijen alımınızı destekler.

Kahkaha duyguları serbest bırakır

İyi bir kahkaha duygularınızı serbest bırakmanızı sağlar. İçinizde tuttuğunuz duyguları serbest bırakmanın en iyi yolu iyi bir kahkaha atmaktan geçer. Her şey siz gülümsedikten sonra, gözünüze, daha iyi ve daha kolay görünecektir.

Gülümsemek çekici olmanızı sağlar

Gülümsemek, insanların size yaklaşabilmesi için cesaret verir. Gülümsediğiniz zaman başkalarıyla daha kolay iletişime geçebilir ve daha çok eğlenebilirsiniz. Üstelik iyi hisler ve gülümsemek bulaşıcıdır, başkalarına da iyi hisler aşılayabilirsiniz.

Mutlu ve pozitif bir ifade her zaman yararlıdır

Mutlu ve pozitif bir ifade hayatınız boyunca size yarar sağlar. İş görüşmelerinde güler yüzlü olmak size avantaj sağlar, kendinize güvendiğinizi gösterir. Stresli anlarla daha rahat başa çıkabilirsiniz ve etrafınızdaki insanlarla daha sağlıklı ilişkiler kurabilirsiniz.

Nasıl daha fazla gülebilirsiniz?

Düzenli olarak gülümseyin ya da kahkaha atın ve böylece beyninizin salgıladığı hormonlar sayesinde kendinizi daha iyi hissedin. Komik filmler, televizyon şovları ve tiyatrolar izleyin. Sizi mutlu hissettiren insanlarla vakit geçirin. Gülümseyebilecek şeyler bulun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek