Güzel ve bakımlı tırnaklar için

Güzel ve bakımlı tırnaklar için

Zaman zaman bozulup deforme olan tırnakların en güzel kadının bile güzelliğine gölge düşürdüğünü belirten uzmanlar, kötü tırnaklar hakkında bilinmesi gerekenleri ve güzel ve bakımlı tırnaklara sahip olmak için yapılması gerekenleri açıklıyor.

Güzel ve bakımlı tırnaklar, başta kadınlar olmak üzere birçok insan için güzelliğin olmazsa olmazlarından biri. Bakımlı olmanın en önemli göstergesi olan tırnaklar, zaman zaman bozulup deforme oluyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Hicran Ercan, bozulan tırnaklarda oluşan mantarlara karşı dikkatli olunması için uyarılarda bulunuyor:

“Tırnak mantarı, mikroorganizmalar tarafından oluşturulduğu için bulaşıcı bir hastalıktır. Kişiden kişiye ortak kullanılan havlular, terlikler, çamaşırlar, ortak kullanılan alanlardan havuzlar, saunalar, hamamlar gibi yerlerde çok kolay bir şekilde bulaşabilir.”

Güzel ve bakımlı tırnaklar hayal değil

“Tırnak mantarı, dermotofitler adı verilen mikroorganizmalar tarafından oluşur. Bu enfeksiyon, özellikle ayak başparmağında ve diğer bütün tırnaklarda görülebilir. Tırnaklarda sertleşme, kalınlaşma ve şekil bozuklukları şeklinde karşımıza çıkan tırnak mantarı el ve ayaklarda olmak üzere her yaşta ortaya çıkabilir. Ancak yaşlı hastalar daha çok risk altındadır.”

Tırnak mantarının tedavisinde geleneksel yöntemlerden birinin ilaç kullanımı olduğunu belirten Uzm. Dr. Hicran Ercan:

“Antifungaller denilen bu ilaçlar yaklaşık 3 ay kullanılır ve ilaç kullanımı karaciğere zarar verebilir. Bu yüzden ilaç kullanımı sırasında aylık karaciğer fonksiyonları takip edilmeli.” diyerek risklerin altını çiziyor.

Tırnak mantarı tedavisinde ND YAG lazer yöntemi

Son yıllarda tırnak mantarı tedavisinde ilaç kullanımına alternatif olarak ND YAG Lazer sisteminin geliştirildiğini ifade eden Uzm. Dr. Hicran Ercan ekliyor:

“ND YAG sistemiyle tırnak mantarı tedavisi, tırnak ve tırnak yatağının ısıtılarak mantarların yok edilmesiyle gerçekleşiyor. Tedavi süresi bir hafta arayla dört seans olarak önerilmektedir. Her seans yaklaşık 10 ile 15 dakika sürer ve işlem sonrasında hasta günlük yaşamına rahatlıkla geri dönebilir.

Tedavi sürecinin oldukça kısa olması, tedaviye etkin yanıt alınabilmesi ve konforlu bir tedavi sunuluyor olmasının yanı sıra bu hizmetin ekonomik olması da tırnak mantarı tedavisinde ND YAG lazer’in ön plana çıkmasına neden oluyor.

ND YAG lazer yöntemi, özellikle ilaç kullanan yaşlı hastalar için ciddi avantaj sağlıyor. Herhangi bir yan etkisi olmadığı için; emzirenlerde, karaciğer hastalarında, yaşlılarda, çocuklarda kısacası herkeste uygulanabilir.”

ND YAG lazer sisteminin özellikle bayanların yüzlerinde ve bacaklarında sık görülen ve estetik kaygı yaratan kılcal damarların tedavisinde de kullanıldığını belirten Uzm. Dr. Ercan, epilasyon ve akne tedavisinde de sistemin başarılı sonuçlar verdiğini belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek