Hamile miyim?

Hamile miyim?

“Hamile miyim?” sorusunun cevabını almak hele ki bilim ve teknolojinin bu kadar ilerlediği günümüzde oldukça kolaylaştı.

Acaba hamile miyim?

Kendinize “Acaba hamile miyim?” sorusunu sorduğunuzda bunun cevabını doğru bir şekilde almak oldukça kolay. Tabi bunun için o an size uygun olan seçeneklerden birini tercih etmeniz gerekecek. Bu seçenekler, hamilelik belirtilerini kontrol etmekten tutun da bir dizi tıbbi teste kadar çeşitleniyor. Peki, bunlar neler? İşte “Hamile miyim?” sorusunun cevap almak istediğinizde tercih etmeniz gereken seçenekler…

“Hamile miyim?” sorusunun cevabını nasıl alacaksınız?

Hamilelik için bazı belirti ve bulgular size bu sorunun cevabının “Evet” olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterir. Bunlar:

– Beklenen adetin başlamaması

– Görülen adetin niteliklerinin normalden farklı olması (miktarın, adet görme zamanının, beraberinde oluşan belirtilerin, öncesinde oluşan belirtilerin farklı olması)

– Memelerde dolgunluk, hassasiyet, meme ucunda koyulaşma, meme başında karıncalanma hissi

– Karnın alt kısmında dolgunluk, şişkinlik ve bazen hassasiyet

– Bulantı ve bazen kusma

– Yorgunluk, uykuya eğilim, baş dönmesi

– Sık idrara çıkma

– Vajina salgılarının artması Bu belirtiler muhtemel bir gebeliğin habercisidir. Kesin bir gebelik varlığını göstermezler, zira başka durumlara bağlı da ortaya çıkabilirler. Kesin tanı için gebelik testi yapılmalı ve ultrasonda gebelik gözlenmelidir.

Hamile olup olmadığınıza dair belirtilerle karar vermek yerine kesin cevap almak isterseniz de aşağıdaki testlerden birini yaptırabilirsiniz.

Gebelik testleri ile hamilelik tespiti

Gebelik rahimde (dış gebelik durumunda tüplerde ya da karın boşluğu gibi bir yerde) yerleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından HCG (Human Chorionic Gonadotropin) adı verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Normalde kanda ve idrarda eser miktarda bulunan bu hormonun arttığının çeşitli testlerle gösterilmesi (HCG salgılayan tümörlerin olduğu çok ender durumlar hariç) vücutta bir gebelik olduğunun kesin kanıtıdır. Kandaki ve idrardaki HCG seviyesinin bu hormona yapısal olarak çok benzeyen luteinizan hormon (LH) adlı yumurtlamadan sorumlu hormon ile karışmasını önlemek için HCG hormonunun beta fraksiyonu yani B-HCG ölçümü yapılır.

İdrar testleri ile hamilelik tespiti

Kanda B-HCG belli bir eşik seviyesine ulaştığında idrara çıkmaya başlar ve gebeliğin ilerlemesiyle idrardaki seviye artar. İdrarla yapılan gebelik testlerinin esası bu B-HCG’nin varlığının ya da yokluğunun saptanmasına dayanır. Çeşitli testlerin hassasiyeti arasındaki farklılıklar idrardaki seviyeyi tanıyıp tanıyamamalarına bağlıdır. Eczanelerde ya da evlerde hazır test kitleri yardımıyla uygulanan idrarda gebelik testlerinin güvenilirliği üretici firma tarafından her ne kadar % 99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının % 50’lerde olabileceğini göstermektedir Hata genellikle testin hassasiyetinin düşük olması nedeniyle var olan bir gebeliği saptayamaması şeklinde olmaktadır. Ancak tam tersi de mümkündür. Laboratuvarda uygulanan idrarda gebelik testleri ise adet gecikmesinin beşinci gününden itibaren güvenilir sonuç verebilmektedir.

Bu testler daha düşük hormon seviyelerini tanıyabilen ve bu yüzden de hazır test kitlerine göre daha hassas olan testlerdir.

Kan testi (Beta HCG) ile hamilelik tespiti

İdrar testleri B-HCG’nin varlığını ya da yokluğunu saptayabilirken kan testleri B-HCG’nin kandaki seviyesini saptarlar. Böylece hormon salgısının başladığı en erken dönemlerde, henüz adet gecikmesi bile olmadan kanda B-HCG seviyesi saptanarak gebeliğin tanısı konabilir ya da gebelik oluşmadığı yönünde kesin karar verilebilir.

Ultrasonla gebelik tanısı

Adet gecikmesi bir haftayı geçtiğinde gebelik testi yapılmaksızın vajinal ultrasonla gebelik tanısı konabilir. Abdominal (karından bakılan) ultrasonla ise adet gecikmesi en az 10 gün olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek