Hamilelik depresyonuna müzikli koruma

Hamilelik depresyonuna müzikli koruma

Hamilelik döneminde yaşanan stres, sinirlilik ve depresyon gibi sorunlara karşı günde yarım saat rahatlatıcı müzik dinleme ile önemli ölçüde koruma sağlandığı tespit edildi.

Müzik doğum öncesi gerilimi azaltıyor

Journal of Clinical Nursing Dergisi’nde yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre müzik dinleme, doğum öncesi gerilim ile baş etmenin basit ve kişilerin kendileri tarafından uygulanabilen bir yöntem olarak belirtiliyor.

Araştırmada 236 gebe kadın, müzikli ve standart doğum öncesi bakım olmak üzere rastgele bir şekilde 2 gruba ayrıldı.

Müzikli grupta yer alan gebelerin günde yarım saat olmak üzere en az 2 hafta boyunca klasik, doğal sesler, ninni ya da çocuk şarkılarından oluşan 4 müzik CD’sinden birini dinlemesi istendi.

Hamilelik stresine müzik tedavisinin etkileri

Çalışmanın başında ve sonunda standart anketlerin uygulanması ile müzik tedavisinin etkileri değerlendirildi. 2 haftanın sonunda kontrol grubunda belirgin bir değişiklik olmazken, müzik dinleyen grubun stres, sinirlilik ve depresyon skorlarında belirgin iyileşmenin olduğu görüldü.

Çalışmanın yürütücülerinden Dr. Chung-Hey Chen, müziğin stres karşısında fizyolojik yanıtı sinir sistemi ve hormonal sistem üzerinden gevşeten duygusal bir girdi rolünü üstlendiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek