Hamilelik için ideal vücut ısısı

Hamilelik için ideal vücut ısısı

Bebek sahibi olmak isteyen annelerin hamile kalabilmeleri için vücut ısısının önemli bir etken olduğunu söyleyen uzmanlar, hamilelik için ideal vücut sıcaklık değerleri hakkında bilgiler veriyor.

Jinekolog Burcu Kardaş Arslan, hamile kalabilmek için vücut ısısının önemli olduğunu söyleyip ideal vücut ısısının ne olması gerektiği hakkında açıklamalarda bulundu.

“Gebe kalmada emin devre tespit şeklinden biri bazal ısı adı verilen vücut sıcaklığının ölçülmesidir. Her sabah, yataktan kalkmadan belirli bir zamanda ağızdan dereceyle vücut ısısı ölçülürse (en iyisi 6.30 ile 7.30 arası), adet periyodu içinde vücut ısısının farklılık gösterdiği anlaşılır.

Yumurtlama dönemi ve vücut ısısı

Yumurtlama günü esas olmak suretiyle ısı bir süre azdır, bir süre fazlalaşır. Isı, yumurtlama gününe kadar 36,7 derecenin altındadır ve yumurtlamanın olduğu günün ertesi sabahı 36,7 santigradın üzerine çıkar.

Böylece kadın her sabah döllenme tehlikesi olan devreye kadar vücut ısısını ölçer. Bir sabah ısının 36,7 santigradın üstüne çıktığını görecektir. O zaman yumurtlama olayının oluştuğunu anlamalıdır.

İşi güvenceye almak için, kadın ertesi sabah vücut ısısını bir kez daha ölçebilir. Isı 36,7 santigradın üzerinde kalırsa, gelecek yumurtlamaya kadar gebe kalmak korkusu olmadan ilişkide bulunabilir. Bu şekilde ikinci yarının emin günleri artırılmış olur. Oysaki basit hesapla bu süre daha az olacaktır. Ayrıca böylelikle kadın gelecek kanama gününü de kesinlikle hesaplayabilir.

Bayanlar teorik olarak adet döngüsünün her gününde gebe kalabilir. Takvim yöntemi kullanılacaksa bu gerçek göz önünde bulundurulmalı ve adet gecikmesi olduğunda gebelik olasılığı araştırılmalıdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek