İki öğün yemek zararlı

Uzmanlar, ramazan ayı boyunca düzensizleşen yemek öğünlerinin, sık ve küçük porsiyonlarla sebze yemeklerine yönelerek düzene sokulmasını öneriyor.

Türk Diyetisyenler Derneği İstanbul Şube Başkanı Prof. Dr. Emel Alphan, insanın fiziksel ve fizyolojik yapısı gereği uzun süre aç kalmaması gerektiğini ifade etti.

Ramazan ayı boyunca iki öğün beslenildiğini ve bu sene sıcaklar nedeniyle sağlığa daha da dikkat edilmesi gerektiğini bildiren Alphan, ramazan ayından sonra düzenli beslenmeye geçilmesi, öğünlerin sabah, öğle ve akşam şeklinde yapılması gerektiğini belirtti.

Alphan ramazanda sağlıklı beslenmeye dikkat edilmiş, yeterli su alınmış ve ağır yağlı gıdalardan uzak durulmuş ise, oruç dönemi bittikten sonra sağlık açısından pek sorun çıkacağını sanmadığını söyledi.

Ancak insan sağlığı açısından günde iki öğün yemenin zararlı olduğuna dikkat çeken Alphan, “Birden bire 14 saat aç kalan mideye yemek girmesinden ziyade, öncelikle çorba içilmesi gereklidir. Aksi halde yoğun bir şekilde yağlı yemekler yenmişse ramazandan sonra sağlık sorunları ortaya çıkacaktır” dedi.

Şeker hastaları artacak

Ramazan ayı boyunca günde, oruç ve sahur olarak iki öğün beslenen kronik hastalığı olan insanların tehlike altında olduğunu ve şeker hastaları sayısının artacağını iddia eden Alphan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsan vücudundaki kan şekeri 12 saat açlığa göre ayarlanmıştır. İnsan bünyesi 12 saat içinde kan şekerini düzenleyebilir. 12 saatin üzerinde kan şekeri düşmeye başlar. Ramazandan sonra uzun süre açlığa bağlı şeker hastalığı sayısında artış görülecek. Vücudu zorlarsak bir süre sonra tepki olarak hastalık ortaya çıkacaktır.

Adı üzerinde ‘Şeker Bayramı’ en çok yapılan yanlışıysa, her gidilen yerde ikramları kabul etmek, gün boyunca şeker oranı yüksek besinler tüketmektir. Oruçtan çıkmış bir insanın bu kadar çok tatlı yememesi gerekir. Günde bir porsiyon tatlı yenilebilir. Türk adetlerine göre ikramı reddetmek aykırıdır, fakat bayramda yediğimiz tatlılar sağlığımıza zararlıdır. İkramları reddetmeyi öğrenmemiz gerekir.”

Dört besin grubu muhakkak tüketilmeli

Prof. Dr. Alphan, tüm yaş gruplarının sağlıklı beslenmesi için muhakkak tüketmesi gereken dört ana besin öğesinin olduğunu söyledi.

Alphan, “Yaşlı, çocuk ve yetişkinler için dört ana besin grubu vardır. İnsan vücudunun gün içinde alması gereken 50’ye yakın besin öğesi mevcuttur ve bu besin öğelerini bu dört ana gruptan mutlaka almalıyız” dedi.

Sağlıklı beslenmenin ana gruplarını, süt-yoğurt-peynir grubu, et-balık-tavuk grubu, kuruyemiş-baklagil grubu ve sebze-meyve grubu olarak ayıran Alphan, gün içinde bu besin gruplarından muhakkak tüketilmesi gerektiğini ifade etti.

“İki öğün yemek zararlı” için bir cevap

  1. Ramazan’da beslenme düzeni bir kere değişince tekrar eski düzene girmek zor oluyor ama dikkate almak lazım. yoksa insanın sadece beslenmesi değil tüm günlük düzeni altüst oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek