Isırganotuyla kepekten kurtulun

Başta kanser olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ısırganotunun sağlıklı saçlar için de önemli bir bitki olduğunu biliyor muydunuz? Kepek sorunundan kurtulmak isteyenlerin ısırganotu ile yapabilecekleri bakım tavsiyelerini bu yazımızda bulacaksınız.

– Yarım litre taze kaynatılmış su içine, 5 poşet ısırganotu çayını ilave edin. Kabın ağzını kapatın ve 5-10 dakika demlendirip, soğutun.

Elde ettiğiniz bu suyu saçlarınızı yıkayıp duruladıktan sonra durulama suyu olarak kullanın. Saç diplerine yapacağınız masaj, zaman içinde saç kaybını önler, saçları güçlendirir ve kepek oluşumuna engel olur.

– 100 gram dulavrat otu kökü, 100 gram ısırganotu kökü ve 60 gram şimşir ağacı yaprağını iki litre sirke içine bırakın.

Bitkileri 8 gün sıcak bir yerde dinlendirdikten sonra süzün. Elde edeceğiniz sıvıyla kafa derisine masaj yapın. Bu sayede saçlarınız kısa zamanda eski gücüne kavuşacak.

Baş derisindeki kaşıntıya…

– Kepeğe karşı 2 bardak kaynar suya 1 tatlı ince kıyılmış hindiba çiçeği (sarı saçlara), veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış ısırganotu yaprağı (kumraldan esmere kadar) ekleyin ve soğuyana kadar demlenmeye bırakın. Sonra süzün ve saçlarınızı durularken, kafa derisine de hafif masaj yapın.

– Kafa derisi kaşıntısına karşı litre elma sirkesi kaynama derecesine kadar ısıtın (ama kaynatmayın) ve içine 1 avuç dolusu ısırganotu yaprağı ekleyin.

15 dakika demlendikten sonra süzün, saçlarınızı bu suyla durulayın ve kafa derisine masaj yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek