Kadınlar egzersizi ihmal etmemeli

Uzmanlar, sporun kadınların sağlığı için hayati bir önem taşıdığını belirtiyor ve kadınların kendileri için uygun spor ve egzersiz hareketlerini ihmal etmemeleri konusunda uyarılarda bulunuyor.

Memorial Hastanesi’nden Spor Hekimi Dr. Mehmet Murat Beyaz, konu ile ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:
“Kadınların spor yapması toplum içerisinde kadına biçilen rol ile yakından ilgilidir. Sağlık açısından olumlu etkileri açısından sporun kadınla-erkek arasında herhangi bir farklılığı bulunmamasına rağmen, yeryüzünde genel olarak erkeklerin spor yapma şansı daha fazladır. Kadınların spor aktivitelerinde kabul görmemesi eski Yunan olimpiyatlarına kadar dayanır. Modern spor tarihinde bile kadınlar erkeklerden ancak 20 yıl sonra 1924 yılında yarışmalara katılabilmiştir.”

Tedavinin parçası olmalı
Kadınlar dünya genelinde, toplumda erkekler kadar aktif yer alamamakta, kendine biçilen rol olarak dış dünyadan çok evle ilgilenmektedir. Bu konu kadınların spor aktivitelerine katılımları hususunda da kendini göstermektedir.

Kadınlara özel bazı fizyolojik gereksinimler ve hastalık riskleri açısından, spor yapmanın kadın sağlığı üzerine faydaları, sayılamayacak kadar çoktur. Kadınları etkileyen en önemli sağlık sorunları olan osteoporoz (kemik erimesi) ve meme kanseri spor alışkanlığı ile yakından ilgilidir. Daha çok kadın hastalığı olarak bilinen bu iki hastalıktan korunmada da sporun rolü büyüktür.

Spor; kemik erimesini önlemenin yanında, osteoporoz tedavisinin en önemli parçalarından birisidir. Hangi yaşta olursak olalım spor yaparak kemik yoğunluğumuzu artırabiliriz. Spor yapan kadınlarda kemik yoğunluğu yapmayanlara oranla daha fazladır ve ileri yaşlarda osteoporoz (kemik erimesi) hastalığına yakalanma şansı azalmaktadır.

Osteoporoz tedavisinde kadının yaşı ne olursa olsun, tedavinin bir parçası olarak egzersiz reçetesi verilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek