Kahvaltıyla güne avantajlı başlayın

Uzmanlar, kahvaltı etmeden güne başlayanları kan şekeri problemleri ve tansiyon düşüklüğü, metabolizmada işlev bozuklukları gibi önemli sağlık sorunlar yaşanacağı yönünde uyarılarda bulunuyor.

Gece boyunca kaybedilen enerjinin kazanılması için en güzel yol, güne sıkı bir kahvaltıyla başlamaktır. Ancak sabah erkenden kalkıp bir yerlere yetişme telaşı, çoğu zaman kahvaltının atlanmasını ya da bir poğaça, açma ya da simit gibi yiyeceklerle geçiştirilmesine neden oluyor.

Diyet yapanların da çoğu zaman kahvaltıyı geçiştirme eğilimi içinde olduğunu dikkati çeken uzmanlar, bunun da son derece yanlış bir alışkanlık olduğunu savunuyor.

Kahvaltıyı atlamak, vücudun ihtiyaç duyduğu besinlerin sağlanamaması nedeniyle metabolizmanın işleyişinin bozulmasına ve uzun vadede kilo problemleri yaşanmasına sebep olabiliyor.

Abartmak yanlış

Kahvaltı, vücudun enerjisini kazanıp bütün uzuvlarıyla sağlıklı bir şekilde işlevine başlayabilmesi açısından gereksinim duyduğu temel öğün. Ancak kahvaltı deyince aklınıza mutlaka omleti, tostu, sucuğu, salamı ile mükellef bir öğün gelmesin.

İyi bir kahvaltı için az miktarda peynir, bir kaşık bal ya da reçel, bir iki adet zeytin ile domates, salatalık gibi kalorisi düşük besin maddeleri yeterlidir.

Kahvaltının yanında bir iki ince dilim ekmek de yiyebilirsiniz. Bunlara bir bardak taze sıkılmış meyve suyu da eşlik edebilir.

Kolesterol problemi yaşamak istemiyorsanız, kahvaltıda tüketeceğiniz yumurta miktarını haftada iki adetle sınırlandırın. Kilo almaktan korkuyorsanız, süt ve peyniri yağsız, ekmeği de kepekli tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek