Kalbinizi diyabetten koruyun

Diyabetin, damar duvarlarını direkt ve kan yağlarını ters yönde etkilemesi nedeniyle damar sertliğine yol açan en önemli faktörlerden biri olduğunu belirten uzmanlar, diyabetli hastaların kalp rahatsızlıklarına karşı tedbirli olmaları gerektiğini belirtiyor.

Florence Nightingale Hastanesi doktorlarından Prof. Dr. Vedat Aytekin yaptığı açıklamada, diyabetli hastaların yüzde 70’e yakın kısmında damar sertliğine bağlı sorunlar bulunduğunu belirtti.

Diyabetin ilk belirti göğüs ağrısı

Prof. Dr. Vedat Aytekin, şu bilgileri verdi:
“Diyabetlilerin yüzde 70’e yakın kısmında damar sertliğine bağlı sorunlar bulunuyor. Kalp damarlarındaki daralma ve tıkanmalar, hastalarda çoğunlukla göğüs ağrısı şeklinde ortaya çıkıyor.

Koroner damarlarda darlık oluşumunu kolaylaştıran risk faktörleri bulunuyor. Şeker hastalığı, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, kilo ve sigara kullanımı bunların başında geliyor.”

Şeker tedavisi gecikmemeli

Koroner damar hastalarının yaklaşık yüzde 40’lık bir kesiminde diyabet ya da diyabete eğilim görülüyor.

Diyabetli bir hastada var olan kalp damar tıkanıklığı, tedavi edilmediği ya da tedavide geç kalındığı takdirde, miyokard infarktüsü, kalp yetersizliği gibi sorunlar yaratabilir.

Diyabetli koroner damar hastalarında, daralma ve tıkanmalar daha da inatçı olabilir. Darlıkların, kalp damarlarındaki yerleşim yeri ve derecesi yapılacak tedaviyi belirlemektedir.

Yapılan incelemeler sonucunda tespit edilen bu darlıkların tedavisi, balon anjioplasti ve stent uygulaması ile yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek