Kalsiyumsuzluk kısa boy nedeni

Kalsiyumun kemik gelişiminde önemli bir yeri olduğunun bilindiğini fakat yeterince önem gösterilmediğini vurgulayan uzmanlar, kalsiyum bakımından fakir beslenmenin sonucunun da kısa boylu olmak olduğunu belirtiyor.

Dr. Yasemin Bardley, ülkemizde çocukların boylarının Avrupalı akranlarına göre kısa olmasında da kalsiyum bakımından fakir beslenmenin rolünün büyük olduğunu söyledi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Yasemin Bradley, insan bedeninde en çok bulunan minerallerden biri olan kalsiyumun, çocukların kemik gelişiminde çok önemli bir yeri olduğunu herkesin bildiğini fakat bu konuya yeterince önem verilmediğini söyledi.

Günümüz çocuklarının 40 yıl öncesine göre daha fazla yağ, şeker ve tuz içeren yiyeceklerle beslendiğini belirten Dr. Bradley bu durumun çocuklarda obeziteye yol açtığı konusunda uyarıda bulundu.

Son dönemlerde çocukların doğal gıdalardan çok, sağlıksız olan fast-food yiyeceklere yöneldiğini ifade eden Dr. Yasemin Bradley, bu durumun çocukların gelişimini olumsuz yönde etkilediğini belirterek çocukların en doğal içecek olan su yerine şekerli ve asitli içecekler tüketmelerinin sağlık açısından büyük risk taşıdığını belirtti.

Günümüz çocuklarının TV ve bilgisayar karşısında uzun saatler geçirdiğine de değinen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dr. Yasemin Bradley şunları söyledi:

“Ülkemizde çocukların boyları Avrupalı akranlarına göre daha kısa. Bunda kalsiyum bakımından fakir beslenmenin rolü büyük. Çocukların düzenli olarak kalsiyumda zengin gıdalar ile beslenmesi, su içmesi, kalsiyumun en iyi kaynakları olan süt ve süt ürünleri, balık ve kuru baklagillerin tüketilmesi çok önemlidir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek