Kansere karşı müthiş buluş

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nde (NASA) nanoteknoloji araştırmaları yapan Dr. Russel J. Andrews, “Tıpta kullanılan nenoteknoloji kansere çare olabilir” dedi.

Sinir Sistemi Cerrahisi Derneği tarafından düzenlenen “Nanonöroşirürji Pineal Bölge Lezyonlarında Tedavi Stratejileri” konulu sempozyumun ana konuşmacısı, NASA’da araştırmalarını sürdüren Dr. Andrews oldu. Milliyet’in sorularını cevaplandıran Andrews, 4 yıldır NASA’da nanoteknoloji çalışmaları yaptıklarını ve özellikle kanser tedavisinde bu teknolojinin büyük başarı sağlayacağını söyledi. Nanoteknolojinin 10 yıl içinde tıpta kullanılır hale gelebileceğini anlatan Andrews, şöyle devam etti:

‘Pıhtıyı bulup yok edecek’

“Bu işin iki uygulaması olacak. Birincisi genel uygulama. Mesela beyin damarlarından birisinde tıkanıklık tespit edildi. Hemen damardan nano partikülleri vereceğiz. Bunlar vücutta pıhtıyı arayıp bulacak ve yok edecek, yiyecek. Bir de doğrudan elektrotlar aracılığıyla mikroskobik olarak beynin istediğimiz problemli ya da tümör bulunan bölgelerine incecik kablolarla cerrahi olarak ya da beyne gidecek bir yoldan (Kulak, burun vs) enjektörle girilecek. Elektrotlar o bölgedeki hücreler arası ilişkiyi hem tespit edip bize bildirecek hem de tedavi edici elektrik sinyalleri yollayarak tedavi edecek.”

Kanser hastalığının hücrelerin kendi aralarındaki yanlış haberleşmeden de kaynaklandığını belirten Dr. Andrews, “İleride nanoteknoloji ile bu yanlış haberleşmelere müdahale edilebilir. Nanoteknolojinin ideallerinden birisi kanser hücrelerini teker teker hedefleyip bu yöntemlerle öldürmektir” dedi.

‘Tedavide yeni bir çığır açacak’

Hayatı kolaylaştıran pek çok yeni üründe adını sıkça duymaya başladığımız nanoteknoloji, kimi zaman terletmeyen askeri üniformalarda kimi zaman da kendi kendini temizleyen duvar boyalarında karşımıza çıkıyor.

Bilim adamları, nanoteknolojiyi farklı alanlarda kullanabilmek için çalışmalarını sürdürüyor. Sinir Sistemi Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. İsmail Hakkı Aydın, tıpta devrim yaratması beklenen nanoteknolojiyi “En ince detaya varıncaya kadar, hissettiğimizin ötesinde daha değişik bir dünya” olarak nitelendirirken, bir nanometrenin 1 metrenin milyarda biri büyüklüğünde olduğunu söylüyor.

Nanoteknolojinin kanser tedavisinde çığır açacağını da sözlerine ekleyen Aydın, “Beyin kanamalarında, beyin tümörlerinde nano partikülleri, kimyasal ajanları ilaçlara yükleyerek sadece o tümöre yönlendirmek mümkün olabilir.

Tümör, diğer hücrelere zarar vermeden yok edilebilir. Ya da nano tanecikler programlanarak tümör ısısı yükseltilerek yakılabilir” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek