Katarakt hakkında merak edilenler

Gözün şeffaf lensinin saydamlığını kaybetmesi olarak tarif edilen kataraktı uzmanlar, buğulanmış cama benzetirler. Günümüzde katarakt sorunu hakkında bazı yanlış anlamalar vardır.

Opr. Dr. Ali Ofluoğlu, katarakt sorunu ile ilgili olarak merak edilen soruları cevaplandırdı.

Katarakt tedavisinde farmakolojik tedavinin yeri nedir?

Katarakt tedavisinde, farmakolojik tedavinin yeri yoktur. Henüz, kataraktın oluşumunu engelleyecek veya yavaşlatacak bir ilaç yok. Kataraktın ilerlemesinin önüne geçilemez. İlerlediği zaman tek tedavi yöntemi, cerrahi uygulamalardır. 1950 yılından bu yana, katarakta cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tabii ki, ilk yapılan ameliyatlar ile günümüzde yapılanlar arasında çok fark var.

Bu ameliyatlarda şu an teknik çok ilerledi. Önceden hastanın 10 gün kadar hastanede yatması gerekirdi. Şu anda iğne yapmadan, sadece bir damla ile hastanın gözü uyuşturuluyor ve ameliyat 10-15 dakika sürüyor. Aynı gün, hasta evine gönderiliyor.

Katarakt ameliyatları Fako (ultrasonik ses dalgaları) ile yapılmakta. 3 mm kesi yaparak korneadan ön kameraya girilip, daha sonra ultrasonik ses dalgaları ile katarakt parçalanarak alınmaktadır. 3 mm’lik kesi 4 mm’ye genişletilir ve 4 mm’den gözün içine şeffaf lens konulur. Bu ameliyatlar sütür konulmadan yapılır. Kullanılan lenslerde en çok dikkat edilecek nokta, kaliteli olmalarıdır. FDA ve CE onaylı lensler kullanılmalıdır.

Katarakt ameliyatı ne zaman yapılmalıdır?

Katarakt hastanın görme oranını yüzde 50’ye düşürmüşse, ameliyat yapılmalıdır. Eğer hasta ışıklardan rahatsızlık duyuyor ve ameliyat olmak istiyorsa, o zaman görme oranı yüzde 80 de olsa hastanın isteğine bağlı olarak ameliyat yapılabilir.

Katarakt, kalıtsal bir özelliğe sahip midir?

Doğuştan görülen kataraktta kalıtsal özellikler mevcuttur. Fakat ileri yaşta ortaya çıkan katarakt, sadece yaşa bağlı özellik taşır.

Göz muayenesi oldum ve gözlük aldım. Ama buna rağmen net göremiyorum. Baş ve göz ağrısı devam ediyor. Ne yapmalıyım?

Göz muayenesinden sonra gözlük verildiğinde, gözlüğünüzü optikçide yaptırdıktan sonra, mutlaka göz doktorunuza gözlüğün doğru yapılıp yapılmadığını kontrol ettirin. Çünkü gözlüğün odak noktası veya interpupiller mesafesi doğru yapılmazsa görmede bulanıklığa, baş ve göz ağrısına neden olabilir.

Ayrıca, gözlük numarası nadir de olsa yanlış verilmiş olabilir. da optikçi tarafından yanlış yapılmış olabilir. Gözlüklerin ve gözlük numaralarının normal olmasına karşın baş ağrısı devam ediyorsa, nöroloji muayenesinin yapılması gerekir.

Göz tembelliğinin tedavisi var mıdır?

Göz tembelliğinin tedavisi 7-8 yaşına kadar mümkündür. Göz tembelliği genellikle doğuştan kataraktta, göz tümörlerinde ve yüksek kırma kusurlarında görülür. Göz tembelliğinin tedavisinde önemli olan şey, göz tembelliğini erken yakalamaktır. Bu yüzden çocukların herhangi bir şikayetleri olmasa bile 2-3 yaşlarında ve okul öncesi 6-7 yaşlarında mutlaka göz muayenesinden geçmesi gerekir.

Ailesinde göz problemi olan çocukların 6 aydan sonra mutlaka göz muayeneleri yapılmalıdır. Göz tembelliğinin tedavisi ise nedenine yönelik olarak yapılır. Katarakta bağlı tembellik varsa, katarakt ameliyatı yapılır. Ardından sağlam göz günde birkaç saat kapatılarak tembel göz çalıştırılır. Göz kaymasına, yani şaşılığa bağlı tembellik varsa, şaşılık tedavisi ve tembellik tedavisi beraber yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek