Kıyafetlerinizi uzun yıllar kullanın

Her kumaşın özellikleri birbirinden farklı olduğu için kıyafetlerinizi uzun yıllar kullanmak istiyorsanız, yıkamadan ütülemeye kadar tüm işlem aşamalarına dikkat etmeniz gerekiyor. İşte uzun ömürlü kıyafetler için birbirinden önemli ipuçları…

Uzun ömürlü giysiler için kıyafetlerinizi kullanırken ve özellikle de yıkarken bazı ayrıntıları bilmeniz gerekiyor. Bu bilgiler sayesinde hem giysileriniz uzun ömürlü olacak hem de gereksiz masraflardan kurtulacaksınız.

Yıkama

Kıyafetlerinizi yıkanmadan önce, çok fazla kirlenmesine izin vermeyin. Giysilerinizin yıkanmadan önce, her zaman havalandırılmış ve kuru olmasına özen gösterin. Ceplerini boşaltın, düğmelerini çözün ve yakalarını kaldırın. Çamaşır makinenizi gereğinden fazla doldurmayın. Hiçbir zaman belirtilen en üst ısılarda yıkamayın.

Elde yıkama

İlk yıkamalarda giysi renk verebilir ve su boyanabilir, dolayısıyla ilk yıkamada giysinizi diğer giysilerle bir arada yıkamayın. Elde yıkamayı her zaman soğuk su ile yapın ve önceden suya bastırmayın. Giysiyi suya sokmadan önce sabun veya deterjanın tamamen çözülmüş olmasına dikkat edin. Giysiyi çitilemeyin, nazikçe yıkayın. Daha sonra deterjanı gidene kadar iyice durulayın.

Kuru temizleme

Ağır giysilerinizi deforme olmamaları için katlayın. Eğer giysiniz renkli ise doğrudan güneş ışığına ve rüzgâra bırakmayın. Eğer kapalı mekânda bir çamaşır askısında kurutulacaksa, mekânda hava akımı olmasına özen gösterin. Örgü giysilerinizi düz bir yüzeye serilmiş havlu üzerinde kurumaya bırakın, güneşe asmayın, kalorifer üzerine sermeyin. Deforme olabilecek giysilerinizi formlarının bozulmaması için gererek serin.

Çamaşır suyu kullanımı

Çamaşır suyu kullanmadan önce lütfen giysinizin bakım etiketinin de yazan bilgileri dikkatlice okuyun. Yalnızca soğuk su kullanın ve çamaşır suyunda en fazla bir saat bırakın. Demir, bakır ya da pirinç kap kullanmayın.

Ütüleme

Ütülenecek giysilerinizi bakım etiketlerindeki talimatlara göre grupladıktan sonra en düşük ısı derecesi ile ütülemeye başlayın. Yüksek ısı derecesinden daha düşük ısı derecesine geçmek için bir kaç dakika bekleyin. Giysilerinizi hafif nemli iken ütülemeye özen gösterin. Ütünüzü soğumaya bırakmadan önce altına yapışmış olabilecek herhangi bir artığı nemli bir bez ile temizleyin.

Doğal kumaşlar

Yün: Yüksek ısıda yıkandığında çeker ve eğer asılarak kurutulursa deforme olur. Keçeleşmeye ve sararmaya eğilimlidirler.

Pamuk: Yüksek ısıda yıkandığında çeker, ütüye dayanıklıdır. Renkli ise ilk yıkamada tek başına olmasına dikkat edilmelidir. Sürtünme ve darbelere karşı dayanıklıdır.

Keten: Daima elde ve soğuk su ile yıkanmalıdır. Çok sıcak su ile yıkanmamalıdır. Ütülenmeye dayanıklıdır. Kırışma eğilimi çok yüksektir. Serin tutar ve dokunuşu yumuşaktır. Kire karşı çok dayanıklıdır.

İpek: Çok yüksek ısıda ve santrifüjlü makinede yıkanmaz. Düşük ısıda ve buharsız ütülenmelidir. Dayanıklıdır, çok hafiftir. Terlemeye ve çitilenmeye karşı hassastır.

Suni kumaşlar

Asetat, Rayon ve Viskoz: Deforme olmamaları için santrifüjlü makinede yıkanmamalıdırlar. Dokunuşları oldukça yumuşaktır ve renk dayanıklılıkları yüksektir. Nem emme özellikleri düşüktür, kolay yanabilir ve statik elektrik taşırlar.

Sentetik kumaşlar

Polyester, Naylon ve Lycra: Isıya karşı çok duyarlıdırlar. Bu kumaşlar ılık su ile yıkanmalı ve düşük ısıda buharsız ütülenmelidirler. Fazla kırışmazlar ve renk dayanıklılıkları oldukça yüksektir. Kolayca yanabilirler ve statik elektrik taşırlar.

Verilen bilgiler kompozisyonu saf olan kumaşlar için geçerlidir. Karışımlar söz konusu olduğunda her kumaşın yüzdesi öğrenilerek bakım yapılmalıdır. Bu tür kumaşlar çamaşır makinesinde ayrı yıkanmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek