Klavyede klozetten daha çok bakteri barınıyor

İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, bilgisayar klavyelerinde, klozetteki kadar bakteri bulunduğunu ortaya koydu. Bilgisayar klavyelerinde bulunan milyonlarca bakterinin kullanıcılarda ishal, kusma ve benzeri pek çok rahatsızlığa yol açabildiğine dikkat çeken bilim adamlarına göre, bu bakterilerin arasında koli basili ve enfeksiyonlara yol açan Staphylococcus Aureus bakterileri de bulunuyor.

Araştırmalarda, 33 ayrı klavye incelendi ve klavyelerin üzerindeki bakterilerle klozet ve tuvaletlerin kapı kollarında bulunan bakteriler karşılaştırıldı. Sonuçlar, klavyelerde, bir klozettekinden beş kat fazla bakteri bulunduğunu, kirliliğin, kabul edilebilir düzeyin 150 kat üzerinde olduğunu gösterdi.

Bilim adamları, klavyelerde bakteri üremesinin en önemli sebebinin, kullanıcıların bilgisayar başında yemek yemesi olduğunu söylüyor. Yemek sırasında dökülen kırıntılar, klavyede bakterilerin üremesine yol açıyor. Kullanıcıların kişisel temizliğe dikkat etmemesi, el yıkamaması da bakteriyel kirliliğe neden oluyor. Anketler, her 10 kişiden birinin ‘asla’ klavyesini temizlemediğini de gösteriyor. Bilim adamları ayrıca bakteriyel kirlilik tehlikesinin telefon ahizelerinde de bulunduğu konusunda uyardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek