Kolesterol nasıl dengelenir?

Kolesterol nasıl dengelenir?

Kolesterolü dengede tutmak için yağ oranı düşük yiyeceklerin tercih edilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, bunun için yağsız et, bol sebze-meyve ve hububat gibi besin maddelerinin tercih edilmesini tavsiye ediyor.

Beslenme, yüksek kolesterol tedavisinin olmazsa olmaz koşuludur. Vücut gereksinimi olan kolesterolü kendisi üretebilir, bu nedenle diyetle kolesterol almaya gerek yoktur. Beslenme konusunda tedavi planı beslenme uzmanı ile birlikte yapılmalıdır. Doymuş yağlardan ve kolesterolden fakir diyet seçilmelidir. Sıvı yağlarda doymamış yağ daha fazladır, tercih edilmelidir.

Genel olarak sebze, meyve ve hububat tüketilmelidir. Kızartmalardan kaçınılmalı, kırmızı et yerine beyaz et tercih edilmelidir. Yüksek tansiyonlular tuzu azaltmalıdır. Karaciğer, böbrek ve beyin gibi kolesterolden zengin etlerden uzak durulmalıdır. Gıdaların yağ ve kalori içeriklerine dikkat edilmelidir. Yağı azaltılmış peynir, süt tercih edilmeli, diyet peynir, diyet süt kullanılsa bile bunlar sınırlı miktarda tüketilmelidir.

Fındık, kolesterolün dengelenmesinde önemli

Fındığın kalp sağlığı üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir. 1998 yılında yayımlanan, 86 bin hastayı içeren, 14 yıllık takibi olan bir çalışmada, haftada en az 140 gram fındık yiyenlerde kalp ve damar hastalıklarına daha az rastlanmıştır. Yapılan başka çalışmalarda da fındığın iyi kolesterolü yükselttiği ve kötü kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir. Fındığın fazla tüketilmesinin kilo alınmasına yol açacağı unutulmamalıdır.

Bal, kötü kolesterolü düşük tutuyor

Kolesterolünü düşük tutmak isteyenlere sebze ve meyve yemelerini öneren uzmanlar, meyve ve sebze yeme alışkanlığı olmayanların aynı amaçla bal yiyebileceklerini bildirdi. Balda, elma, muz, portakal ve çilekte olduğu gibi bol miktarda anti-kanserojen madde bulunduğuna dikkati çeken araştırmacılar, koyu renkli balda bu maddenin daha fazla olduğunu belirtti. Balda phenolics adlı bileşimin bulunduğuna işaret eden Illinois Üniversitesi uzmanları, phenolics bileşiminin vücuttaki oksidasyonu önleyebildiğini söyledi.

Doğal kolesterol düşürücüler

– Biberiye
– Zerdeçal
– Mercanköşk
– Kuşburnu çayı
– Zencefil
– Kekik
– Yeşil çay
– Kekik çayı
– Biberiye çayı

Tavsiye edilen gıdalar

Ekmek, tahıl: Kepekli buğday, çavdar ekmeği, yulaf ezmesi, mısır gevreği, makarna, pirinç, bulgur

Sütlü ürünler: Yağsız süt, az yağlı peynir ve eritme peyniri, yağsız yoğurt, yumurta akı

Balık: Bütün beyaz etli ve yağlı balıklar (ızgara, buğulama)

Deniz mahsulleri: İstiridye

Et: Tavuk, hindi, dana, av eti

Sebze ve meyve: Bütün taze ve dondurulmuş sebzeler, bilhassa kuru baklagiller (mercimek, fasulye, nohut…), haşlanmış patates

Tatlılar: Yağsız sütle yapılan tatlılar (muhallebi, sütlaç…), meyve salatası, limon dondurması, aşure, pestiller, kuru yemişli sucuklar, cezerye

Kuruyemiş: ceviz, badem, kestane

İçecekler, soslar: Çay, kahve, neskafe, az kalorili meşrubat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek