Kusursuz görünen ciltlerin sırrı

Cildinize yaptığınız günlük temizlik, cildin fizyolojik dengesini koruması açısından son derece önemli ve gereklidir. Arındırıcılarla yaptığınız temizlik ise cildi ölü hücrelerden kurtararak kırışıklıkları ortadan kaldırır ve her zaman genç ve pürüzsüz görünmesini sağlar.

Ne kadar yorgun olursanız olun, uzun yıllar güzel kalmak için cilt temizliği büyük önem taşıyor. Bunun için uzmanlar, cilt temizliğini 2 bölüme ayırıyor: Günlük temizlik ve derinlemesine temizlik.

Günlük temizleyiciler

– Su: Suyla temastan hoşlanıyorsanız, su ile durulanabilen bir jel kullanın. Musluk suyu, temiz de olsa, tek başına kir ve makyajı çıkartmaz. Yüzünüzü durularken ılık su kullanın; ılık su cilt ısınıza daha yakın olduğu için temizleyicilerin yağ ve kirleri daha iyi eritmesine yardımcı olur. Sonra soğuk su uygulayın, böylece gözenekleriniz sıkılaşacak ve cildinize canlılık gelecektir. Cildinizi, temizledikten hemen sonra kurulayın. Su buharlaşmaya başlayınca, cildinizi nemsiz bırakabilir.

– Sabun: Klasik sabunlar cildi kuruttukları için genellikle önerilmez. Kurumuş bir cilt dayanıksızlaşır, tahriş ve çizgi oluşumuna meyilli bir hale gelir. Bu nedenle, sabunsuz temizleyicileri tercih edin.

– Jel: Hafif yapıda oldukları için, özellikle karma ve yağlı ciltler için uygundur. Cildi yıpratmadan ve kurutmadan derinlemesine temizlerler. İdeal uygulama yöntemi, küçük ve yuvarlak formda bir yüz fırçası ile uygulamaktır. Fırçayı ıslatın. Fındık büyüklüğünde bir parça jeli fırçanın üzerine koyun ve tüm yüzünüze dairesel hareketlerle uygulayın. Yüzünüzde sivilceler varsa, fırça yerine parmaklarınızı kullanın. Fırça, sivilcelerinizin dağılmasına neden olabilir.

– Krem: Hassas ve kuru ciltlere uygundur. Besleyici aktifler içerdikleri için kıvamları koyudur. Aynı zamanda yatıştırıcı ve kızarıklık önleyici aktifler de içeren temizleyici kremler, kuru ciltlere konfor ve rahatlık sağlar.

– Makyaj çıkartıcı süt: Makyajları cildi yıpratmadan çıkarmakta etkilidir. Cilt tiplerine uygun değişik içeriklerde olanları vardır. Akıcı yapısı sayesinde, yumuşak bir temizlik sağlar. Yüz ve boynunuza bir pamukla veya parmak uçlarınızla uygulayabilirsiniz. Sonrasında tonik tatbik edin.

– Yağ: Suya dayanıklı makyaj yapanlar için uygundur. Dayanıklılığı yüksek ve yağlı rujları, suya dayanıklı rimelleri tam anlamıyla çıkartan yegane temizleyicilerdir. Adları “yağ” olsa da yağsız ve her cilt tipine uygundurlar. Nemsizliği önlerler. Cilde yumuşak bir dokunuş kazandırırlar.

– Makyaj temizleyici mendil: Hafif makyaj yapanlar ve zamanı az olanlar için idealdir. Temizleyici ajanlarla nemlendirilmiş ve alkolsüz olan bu mendiller,, göz dahil, tüm makyajı hızla ve yumuşaklıkla çıkartır. Özellikle yolculuklarda son derece pratiktir. Pek çok çeşidi vardır: Kuru ciltler için kremli olanlar, hassas ciltler için yatıştırıcı olanlar, nemlendiricililer.

Derinlemesine temizlik

Cildimiz, alttan üste doğru, sürekli olarak, ölü hücrelerle kaplanır. Ölü hücreler üst derinin kalınlaşmasına ve tenimizin donuklaşmasına neden olur. Derinlemesine temizlik, cildi bu ölü hücrelerden arındırmak için uygulanmalıdır.

Ölü hücrelerden kurtulun

Arındırıcı içerikli ürünler, jel yapıdadır. Cildi ölü hücrelerden arındırmanın, sağlıklı ve net bir görünüm vermenin en kolay ve etkili yoludur. Arındırıcı ürünü kullanmadan önce, gözeneklerinizin açılması için yüzünüzü 5-10 dakika kadar su buharına tutun ya da cildinizi ılık suyla nemlendirin. Az miktarda ürünü avcunuzun içinde ısıttıktan sonra, göz ve dudak çevreniz hariç yüzünüze sürün. Dairesel hareketlerle ovuşturmadan yayın. Alın, burun kenarları ve çene üzerinde ısrarcı olun. Sonra tonik uygulayın.

Arındırıcı maskeler…

Arındırıcı maskeler gözenekleri sıkılaştırır ve cildi günlük bakımlara hazırlar. Varsa makyajınızı çıkartın, cildinizi iyice temizleyin. Göz ve dudak çevreniz hariç, tüm yüzünüze kalın bir tabaka halinde maskenizi uygulayın. Maskeyi, kullanma talimatında önerilen süre kadar yüzünüzde tutun. Daha sonra ılık su ile durulayın. Maskeden sonra mutlaka tonik uygulayın. Bir pamuk parçasını cilt tipinize uygun bir tonik ile ıslatın ve bununla tüm yüzünüzü silin. Tonik, gözeneklerinizi de sıkılaştıracaktır.

“Kusursuz görünen ciltlerin sırrı” için bir cevap

  1. merhaba 24 yaşındayım havuza gittim güzeşlendikten sonra yüzüme maske yaptırdım yüzümde iğne delikleri gibi delikler oluştu bunlar neyden kaynaklanmış olabilir geçermi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek