Lenfödem nedir?

Lenfödem nedir?

Lenfödem, lenfatik sıvının hücreler arası dokularda birikerek çoğunlukla kol veya bacaklarda, bazı durumlarda da gövdede şişmeye neden olması olarak açıklanabilir.

Cilt yüzeyine yakın pek çok kılcal kan damarları deri altına sürekli su ve protein sızdırır. Bu sıvının cilt altından toplanması lenf kanallarının görevidir.

Lenf kanallarının yetersiz olduğu durumlarda protein ve su dokular arasında birikerek lenfödem oluşumuna yol açar.

Lenfödemin nedenleri

Primer lenfödem (Birincil lenfödem), lenf sistemi damarlarının yapısal olarak eksikliğinden veya bozukluğundan kaynaklanır. Doğumda, ergenliğin başlangıcında veya yetişkinlik çağında sebebi bilinmeyen şekilde başlayabilir.

Sekonder lenfödem (İkincil lenfödem), enfeksiyon, travma, cerrahi sonrası radyasyon, ven (toplardamar) hastalıkları, böcek ısırmaları ve zehirli otlar gibi dış etkiler sonucu gelişir. Özellikle meme kanseri sonrasında lenfödemin görülme sıklığı %25’ tir.

Lenfödemin klinik tablosu ciddiyetine göre 3 döneme ayrılır. 4. dönem de literatürde yer alır.

Dönem 1: Reversıbl lenfödem

(Geri dönebilen lenfödem);Ödem gün içinde giderek artar geceden sonra dağılır. Kesin tanımlamayan yakınmalarla birlikte geçici şişme görülür

Dönem 2: Kronik geri dönmeyen lenf ödem

Sürekli şişlik, ağır hissetme, etkilenen ekstremitede (kol veya bacak) ağrı, yanma, hareket kısıtlanması, hastanın günlük rutin yaşamında ödemin önemsiz şekilde etkilenmesi, konnektif dokunun (bağ doku) artmasına yatkınlık görülür.

Dönem 3: Lenfostatik Elafantiasis

Zaman geçtikçe artan ekstremite deformasyonu, önemli ölçüde hareket ve fonksiyon kısıtlanması, ciddi ağrılarla beraberdir.

Dönem 4: Steward Treves sendromu

Lenfenjiosarkom, daima öldürücüdür.

Lenfödem belirtileri

Lenfödem gelişen bölgede duyusal bozukluklar, gerilime bağlı ağrı, güç kaybı, hareketlerde kısıtlılık, enfeksiyona yatkınlık ve ciltte hassasiyet gibi komplikasyonlar görülebilir. Bu durum kişinin günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayabilir ve kişinin daha fazla yardım almasına neden olabilir.

Lenfödem tedavisi

Günümüzde lenfödemin en geçerli tedavi yöntemi kompleks dekonjestif fizyoterapidir. Bu tedavi yöntemi dünyadaki birçok klinikte başarıyla uygulanmaktadır.

Fzt. Selda Koşar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek