Lor peyniri yumurtadan daha proteinli

Lor peyniri yumurtadan daha proteinli

Besinler üzerinde yapılan araştırmalarda, birçoğumuzun severek tükettiği lor peynirinin protein bakımından oldukça yüksek düzeyde olduğu tespit edildi.

Lor peynirinin protein değeri yumurtadan yüksek

Lor peynirinin içerisinde bulunan protein miktarının biyolojik değerliliği 126 olarak tespit edildi. Proteinin biyolojik değerliliği yumurta için 100 kabul ediliyor. Yani bu tespit aynı zamanda lor peynirinin yumurtadan daha değerli biyolojik değerliliği olduğunun da tescili.

Lor peynirinin içerisindeki proteinin biyolojik değerliliğinin 126 olarak tespit edildiğini belirten Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salih Özdemir, “Yumurta proteini 100 kabul ediliyor. Lorun, yumurtadan daha yüksek biyolojik değerliliği var. Yumurta alerjisi olan bir kişi, lor yiyerek bu protein ihtiyacını çok rahat karşılayabilir.” dedi.

Süt ve süt ürünlerinin insan sağlığı açısından önemi

Süt ve ürünleri üzerine uzun yıllar bilimsel çalışmalar yürüten Özdemir yaptığı açıklamada, süt ve süt ürünlerinin insan sağlığı açısından önem arz ettiğini ve her yaşta bolca tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Kahvaltıda çay yerine taze süt

Türkiye’de, Avrupa ülkelerine oranla oldukça az süt tüketildiğini belirten Özdemir, sabah kahvaltılarında çay yerine taze süt tüketilmesinin daha sağlıklı olacağını ifade etti.

Kemik erimesine karşı süt ürünleri

Kemik erimesinin çok büyük bir sorun olduğuna dikkati çeken Özdemir, “Kemik erimesi, Türkiye’de 50’li yaşlarda başlıyor. Bu yurt dışında daha geç başlıyor çünkü süt ürünleri tüketimi çok yüksek. Bizim Türkiye’deki tüketimimizin en az beş katı. Sütün yanı sıra peynir, süt, tereyağı tüketimleri de çok fazla. Türkiye’nin süt üretim ve tüketiminin yetersiz olduğunu görüyoruz.” diye konuştu.

Süt ürünlerinin tüketimi teşvik edilmeli

Süt ve süt ürünlerinin özellikli son yıllarda fiyatının yükseldiğini vurgulayan Özdemir, bu ürünlerin fiyatları konusunda bir düzenleme yapılması ve tüketiminin teşvik edilmesini önerdi.

Akşamları yoğurt yemek bağırsakları rahatlatır

Yoğurdun akşam tüketildiğinde bağırsakları rahatlattığını ve rahat uyumayı sağladığını anlatan Özdemir, sütün şişkinlik yapabileceği için sabah tüketilmesinin daha iyi olacağını söyledi.

Çökelek ile lorun iyi ayırt edilmesi gerek

Süt ve süt ürünleri içerisinde yer alan lor peynirinin de oldukça faydalı olduğunu belirten Özdemir, “Biyolojik değerindeki protein peynirde mi yoksa sütte mi daha değerli derseniz, kesinlikle lordaki protein çok değerlidir. Lor, peynirin alt suyundan yapılır. Sütten elde edilen lor benzeri gıdaya çökelek diyoruz. Halkın bu ayrımı iyi yapması gerekiyor. Lor farklıdır, çökelek farklıdır.” dedi.

Lor peyniri çok besleyici

Peynir altı sudan yapılan lorun, çok besleyici olduğunun altını çizen Özdemir, şunları kaydetti: “Lorun içerisindeki proteinin biyolojik değerliliği 126 olarak tespit edildi. Yumurta proteini 100 kabul ediliyor. Yumurtadan daha değerli biyolojik değerliliği var. Yani protein değerleri yumurtadan bile yüksek. Yumurta alerjisi olan bir kişi, lor yiyerek bu protein ihtiyacını çok rahat karşılayabilir. Yumurtada sütten ilave bir aminoasit yok. Süt ürünleri, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu aminoasitleri yeterli ve dengeli karşılıyor. Yani süt ürünlerinin yumurtadan herhangi bir eksikliği olmaz.”

Prof. Dr. Özdemir, “Sütteki toplam protein değerliliği 88. Normal peynirdeki protein değerliliği ise 75’dir. Tahılların biyolojik değerliliği de 67’li rakamlarda. Et proteinlerinin biyolojik değerliği ise 85’li rakamlarda. Vücudumuza faydalılığı açısından lorun proteini 126 ve daha değerli.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek