Meyve suyu yaz sıcaklarından koruyor

Meyve suyu yaz sıcaklarından koruyor

Vücuttaki sıvı oranı yoğun sıcaklar nedeniyle hızlı bir şekilde azaldığı için yazın vücudun artan mineral ve vitamin ihtiyacı meyve suyu ile dengelenebilir.

Meyve suyu yaz sıcaklarına karşı koruyor

İnsan bedeninin büyük bölümünün sıvıdan oluştuğu dikkate alındığında sıcak havalarda herhangi bir şekilde vücudun azalan sıvı miktarının bir şekilde dengelenmesi sağlık açısından oldukça önemli. Uzmanlar, vücuttan istemsiz bir şekilde terleme ve benzeri yollarla atılan mineral ve vitaminler için meyve suyu tüketimi önerisinde bulunuyor.

Sıcaklar vücudun sıvı miktarını azaltıyor

Yoğun sıcaklar terleme ve çeşitli sebeplerle vücuttaki sıvı miktarını ciddi oranlarda azaltıyor. Vücudun ihtiyacı olan fakat sıcaklar nedeniyle plansız bir şekilde kaybolan mineral ve vitaminler için meyve suyu tüketimi öneriliyor. Sıcak havaların sağlığı olumsuz etkilemesini önleyecek özellikte olan meyve suyunu eğlenceli hale getirip tüketimini teşvik etmek için buzlar da kullanılarak eğlenceli içecekler hazırlamak da mümkün…

Bastıran sıcaklarla birlikte serinleme ihtiyacı artarken uzmanlar meyve suyu buzları ile serinlemenin mümkün olduğunu belirtiyor.

Vücutta sıvı kaybı önlenmeli

Artan sıcaklar nedeniyle vücutta sıvı kaybının da artığını belirten Nuh Naci Yazgan Üniversitesi sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetitik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, kaybedilen mineral ve vitaminler için meyve suyu tüketimini öneriyor.

Meyve suyundan eğlenceli içecekler yapılabilir

Meyve sularının buz haline getirilerek eğlenceli bir şekilde de tüketilebileceğini belirten İnanç şunları söyledi:

“Yaz sıcaklarının en yoğun yaşandığı şu günlerde sıvı kaybı çok artıyor. Bu da halsizlik ve yorgunluğa neden oluyor. Bu durumu ortadan kaldırmak için vitamin ve mineral açısından zengin besinler tüketmek gerekir. Burada da meyve suları imdada yetişiyor. Özellikle meyve suları kullanılarak yapılan buzlar ile hem serinlemeniz hem de sofralarınıza renk katmanız mümkün.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek