Mutlu eden kokular

Mutlu eden kokular

Bazı kokuların sağlığa ve ruh haline iyi geldiği için mutlu eden kokular olarak isimlendirildiğini biliyor musunuz?

Mutlu eden kokular

Yapılan araştırmalar bazı kokuların insan sağlığa ve ruh haline iyi geldiğini ortaya çıkardı.

Kokladığımızda kendimizi iyi hissetmemizi sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmış birçok koku var. Narenciye kokusu bizi mutlu ediyor, lavanta rahatlatırken, nane kokusu canlandırıyor.

Beyaz çiçekler ise en hatırlanabilir kokulardır, karşımıza çıkan her koku, kendisine dair bir anıyı canlandırır zihnimizde. İşte koku uzmanı Dr. Rachel Herz’in mutluluk verdiğini söylediği bu kokular hakkındaki yorumları…

Lavanta kokusu

Lavanta kokusu rahatlatıcı bir etkiye sakinleştirici elementlere sahip. İçeriğindeki sakinleştirici elementler, vücudumuzu bir durgunluğa ve rahatlığa sürüklüyor.

Vanilya kokusu

Vanilya kokuları huzur verirken evcimen duygularımızı ortaya çıkartabilir çünkü kokusu bize yemek pişirmeyi anımsatır.

Nane kokusu

Nane canlandırır. Aynı zamanda bir kokunun soğuk ya da sıcak hissettirdiğini anlamamızı sağlayan trigeminal sisteminizi de canlandırır. Nanenin soğukluk hissi canlandırıcılığının etkisini ikiye katlayarak daha uyanık ve enerjik olmamızı sağlar.

Narenciye kokusu

Narenciye kokuları kendimizi iyi hissettiriyor. Onları solurken istesek de gülümsememize engel olamadığımız anlar yaşayabiliyoruz.

Bir ipucu: Eğer cildiniz kuru ve vücut yağ oranınız düşükse ağır oryantal bir kokuyu taşıyamazsınız. İçerdiği notalar kelimenin tam anlamıyla teninizden uçup gidecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek