Öksürük akciğer kanseri belirtisi olabilir

3 haftayı geçen öksürük şikayeti, akciğer kanserinin belirtisi olabilir. Özellikle 3 haftayı geçen öksürük semptomları olanlar geç kalmadan akciğer filmi çektirmeli ve ilgili hekimlere başvurmalı…

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr Meltem Tor, ”Özellikle 3 haftayı geçen öksürük semptomları olanlar geç kalmadan akciğer filmi çektirmeli ve ilgili hekimlere başvurmalıdır” dedi.

Doç. Dr. Tor, akciğer kanserinin Türkiye’de erkeklerde en öldürücü ve sık görülen hastalık olduğunu, akciğer kanser olgularını tek tek irdeleyerek yeni saptananların sayısını ve bu hastalığın bölgedeki sıklığını belirlemeye çalıştıklarını anlattı.

Vakaların büyük kısmının farklı merkezlerde takip ve tedavi altına alındığından hastalığın sıklığına yönelik tam oranlara ulaşamadıklarını, Türkiye’de özellikle Karadeniz Bölgesi’nde her 100 bin nüfusta 40 civarında yeni kanser olgusuyla karşılaşıldığının bilindiğin ifade eden Tor, şöyle konuştu:

”Bizim tahminimize göre Zonguldak’ta bu rakam çok daha yüksek. Olguları erken evrede yakalama şansımız olsa hayat kaliteleri ve yaşam sürelerini uzatan tedavi seçeneklerini sunma şansımız olur. Özellikle 3 haftayı geçen öksürük semptomları olan, 40 yaşını aşmış, sigara kullanan ya da bırakmış bireyler, geç kalmadan akciğer filmi çektirmeli ve ilgili hekimlere başvurmalıdır.”

Tor, tüm diğer türlerde olduğu gibi akciğer kanserinde de erken tanının önem taşıdığına dikkati çekerek, ”Bu hastalıkta vakit son derece önemlidir. Erken dönem evresinde hastamıza tanı koyabilirsek, kendisine radikal tedavi şansı da sunuyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzellik

Diyet

Anne - Bebek